Nagrody Amerykańskich Krytyków dla „Zimnej wojny”

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Głosowanie odbyło się 29 listopada. To już drugi film w karierze reżysera z tym wyróżnieniem.

Nagroda Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych

Istniejące od 1935 roku stowarzyszenie zrzesza ponad 30 krytyków z Nowego Jorku. Corocznie przyznaje prestiżowe nagrody filmowe – New York Film Critics Circle Awards w 13 kategoriach. W tym roku za najlepszy film nieanglojęzyczny krytycy uznali „Zimną wojnę”. Nagroda zostanie wręczona podczas ceremonii, która odbędzie się w styczniu 2019 roku.

W 2014 roku nagrodę w tej samej kategorii otrzymało poprzedni film Pawła Pawlikowskiego „Ida”.

Nagroda New York Film Critics Online

Stowarzyszenie nowojorskich krytyków publikujących w Internecie funkcjonuje od 2000 roku. 9 grudnia ogłosili listę najlepszych filmów minionego roku i wyróżnili twórców w 15 kategoriach. „Zimna wojna” zwyciężyła w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Nagrody New Mexico Critics

Stowarzyszenie Krytyków z Nowego Meksyku tego samego dnia przyznało „Zimnej wojnie” aż dwie nagrody w kategoriach Najlepszy Scenariusz Oryginalny (drugie miejsce) oraz Najlepsze Zdjęcia.

Nagroda National Board of Review

27 listopada swoje nagrody przyznało National Board of Review, organizacja skupiająca między innymi filmoznawców, krytyków, filmowców i działająca od 1909 roku. Za najlepszy film nieanglojęzyczny uznano „Zimną wojnę”.

Nominacja do Satellite Awards

28 listopada 2018 zostały ogłoszone nominacje do 23. edycji Satellite Awards przyznawanych przez International Press Academy (IPA). „Zimna wojna” została nominowana do nagrody w dwóch kategoriach: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz Najlepsze Zdjęcia. Zwycięzcy nagród zostaną ogłoszeni 17 lutego 2019 w Los Angeles.

Nominacja do Critics' Choice Awards

10 grudnia poznaliśmy nominacje do 24. edycji Critics' Choice Awards. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Zwycięzców nagród poznamy 13 stycznia 2019 roku.

Pozostałe nominacje do nagród amerykańskich krytyków

Stowarzyszenia Krytyków z Chicago i z San Francisco postanowiły wyróżnić „Zimną wojnę” nominacjami w kategorii Najlepsze Zdjęcia i Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Film Pawła Pawlikowskiego znalazł się też wśród nominowanych do nagrody Stowarzyszenia Krytyków z Waszyngtonu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W tej samej kategorii nominowany był też do Nagrody Niezależnego Kina Brytyjskiego (British Independent Film Awards).

Szansa na Oscara

„Zimna wojna” jest polskim kandydatem do Oscara. Pełną listę nominowanych poznamy na początku stycznia. 91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego. W 2014 roku Amerykańska Akademia Filmowa uznała poprzedni film reżysera, „Idę”, za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Europejska Nagroda Filmowa

Warto dodać, że „Zimna wojna” ma szansę na zdobycie Europejskich Nagród Filmowych w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy reżyser i najlepszy scenarzysta. Nagroda dla Najlepszego Europejskiego Montażysty trafiła do Jarosława Kamińskiego za „Zimną wojnę”.

Nagrody zostaną  wręczone 15 grudnia w Sewilli.

„Zimna wojna”

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, francuskim producentem MK Productions, a brytyjskim – Apocalypso Pictures. Film dofinansował między innymi Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem jest Kino Świat. W Polsce „Zimną wojnę” zobaczyło w kinach ponad 900 tysięcy widzów. Film dostępny jest na DVD, Blu-ray i w serwisach VoD.


05.12.2018