Nagrody dla „Braci” w Tbilisi

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument Wojciecha Staronia „Bracia” wrócił z kolejnymi nagrodami zdobytymi na zagranicznym festiwalu.

Kolejne nagrody dla filmu „Bracia”

Film Wojciecha Staronia „Bracia” zdobył nagrodę główną dla filmu prezentowanego w konkursie międzynarodowym na 4. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych CinéDoc w Tbilisi. „Bracia” otrzymali również nagrodę Jury Studenckiego.

Warto zaznaczyć, że w programie tegorocznego festiwalu oprócz filmu Wojciecha Staronia prezentowane były także inne polskie filmy i koprodukcje. W ramach specjalnej sekcji poświęconej polskiej kinematografii pokazano m.in. dokumenty: „Królowa ciszy”, reż. Agnieszka Zwiefka, „Casa Blanca”, reż. Aleksandra Maciuszek, „Jestem Kuba”, reż. Åse Svenheim Drivenes, „Koniec świata”, reż. Monika Pawluczuk.

„Bracia”

Film opowiada o dwóch braciach, którym udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce.

Wcześniejsze nagrody dla filmu „Bracia” 

Światowa premiera dokumentu odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego filmu sekcji La Semaine de la Critique. „Bracia” mają na swoim koncie również: Nagrodę Główną Złotego Gołębia zdobytą na 58. DOK Leipzig, Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku, Wyróżnienie Specjalne 23. festiwalu Camerimage oraz Grand Prix na 14. Międzynarodowym Festiwalu Signes du Nuit w Lizbonie. 

Film został wyprodukowany przez firmę Staroń-Film. 

4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych CinéDoc w Tbilisi odbył się w dniach 21-25 października 2016 r.

Więcej informacji o festiwalu w Tbilisi dostępnych jest na stronie: www.cinedoc-tbilisi.com.

27.10.2016

Galerie zdjęć