Nagrody dla filmu "Cyrk ze złamanym sercem" w Egipcie i na Słowacji

„Cyrk ze złamanym sercem” Marka Tomasza Pawłowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego podczas Międzynarodowyego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Ismailia w Egipcie (2-9 października).

 

Wcześniej film zdobył Nagrodę Telewizji Słowackiej na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Etnograficznych w Cadca. Jury nagrodziło film za „doskonałe wyczucie języka filmowego w refleksji nad smutnym końcem świata cyrku.”

 

Wyróżniony już wcześniej w konkursie Hugo Awards w Chicago, „Cyrk ze złamanym sercem” to syntetyczny portret sytuacji, w jakiej znalazł się polski cyrk po 1989 roku. Film ukazuje przeciętny i jednocześnie dramatyczny dzień z życia małego cyrku „Bojaro”, od momentu przyjazdu do miejscowości aż po finałowe przedstawienie. Jest to zapis walki o przetrwanie; zapis dramatu ludzi, który wyraża się w mozolnym przełamywaniu przeciwności losu, rozżalenia, zniechęcenia oraz obojętności świata, który gna już za innymi rodzajami rozrywki, jak telewizja, gry, czy internet.

 

Film jest produkcją Zoyda Art Production i TVP 1, przy finansowym współudziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

18.10.2010