Nagrody dla polskich filmów na 13. ZagrebDox

4 marca w Zagrzebiu wręczono nagrody 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych ZagrebDox. Aż 3 polskie filmy otrzymały wyróżnienia specjalne podczas ceremonii.

Polskie filmy dokumentalne nagrodzone na prestiżowym festiwalu

Do Konkursu Międzynarodowego 13. ZagrebDox zakwalifikowały się 22 tytuły, z czego aż 6 z Polski. Jury w składzie: reżyserka Snježana Tribuson, krytyk filmowy György Báron i przedstawiciel MFF w Trieście Fabrizio Grosoli przyznało 3 nagrody, w tym aż 2 Wyróżnienia Specjalne dla polskich filmów: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika oraz „Komunii” Anny Zameckiej.

„21 x Nowy Jork”

„Film Piotra Stasika to oszałamiająca opowieść o mieście i jego mieszkańcach” – możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu jury. „Zrealizowany z poetycką ulotnością, w którym autor stwarza niepokojącą atmosferę, która dominuje w filmie. Cały obraz składa się z klimatycznych ujęć przejeżdżających wagonów, ludzi stojących na peronach, portretów przypadkowych pasażerów i  ulotnych ujęć oraz ścieżki dźwiękowej znakomicie dopełniającej całości. To opowieść o ludziach zagubionych w megalopolis, film niełatwy i przygnębiający”.

„Komunia”

Tak natomiast jury uzasadnia przyznanie Wyróżnienia filmowi „Komunia” Anny Zameckiej: „Reżyserka tworzy skomplikowaną układankę portretującą rodzinę, gdzie pokazuje dynamikę relacji osób wzajemnie troszczących się o siebie. Autorka filmu główną bohaterką swojego filmu pokazuje zarazem jako nastolatkę, szukającą zabawy, lecz zmuszoną do bycia odpowiedzialną niczym dorosła osoba, która musi zadbać o więzi rodzinne jak i edukację niepełnosprawnego brata”.

Nagroda Jury Młodzieżowego dla „Więzi”

Młode jury podczas 13. ZagrebDox jedno z Wyróżnień Specjalnych przyznało krótkometrażowemu filmowi dokumentalnemu „Więzi” Zofii Kowalewskiej. W uzasadnieniu werdyktu tak pisano o polskiej produkcji: „To doskonały dokument obserwacyjny o pokłosiu kryzysu małżeńskiego, pokazujący moment pojednania w delikatny, a zarazem daleki od sentymentalizmu sposób”.

Więcej informacji o 13. ZagrebDox: www.zagebdox.net.

Marta Sikorska

06.03.2017