Nagrody dla polskich filmów w Houston

Podczas tegorocznej, 43. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Houston, który odbywał się w dniach 9-18 kwietnia, Platynową Nagrodą Remi został uhonorowany polski dokument pt. „Wyjście” Małgorzaty Bieńkowskiej-Buehlmann, Brązowa Nagroda Remi przypadła obrazowi „Miasto bez Boga” Jacka Petryckiego, natomiast Nagrodę Specjalną Jury otrzymał obraz „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego.

 

Film „Wyjście” pokazuje exodus Niemców z NRD do RFN, który miał miejsce w 1989 r. Gdy droga przez Węgry i Austrię została zamknięta, Niemcy przybywali do ambasad RFN do Czech i Polski. Dokument opowiada o relacjach indywidualnych i grupowych zdesperowanych uchodźców, którzy znaleźli się na terenie Ambasady RFN w Warszawie. „Miasto bez Boga” to opowieść o Nowej Hucie – mieście, które jako pierwsze miało być „miastem bez Boga i kościoła”, a stało się terenem najcięższych walk o wiarę, a potem walk z systemem. Wznoszone jako symbol socjalizmu, stało się symbolem jego upadku. Obraz „Generał Nil” to próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”, skazanego przez władze komunistyczne na śmierć pod fałszywymi zarzutami.

 

Sześć nagród w różnych sekcjach przypadło produkcjom Telewizji Polskiej. „Drzazgi” Macieja Pieprzycy zostały nagrodzone Srebrną Nagrodą Remi w kategorii „debiuty”, serial „Czas honoru” Michała Kwiecińskiego, Michała Rosy i Wojciecha Wójcika otrzymał Platynową Nagrodę Remi w kategorii „serial TV”, dwa odcinki serii dla dzieci „Miś Fantazy” otrzymały Złotą i Srebrną Nagrodę Remi w kategorii „animacja”, zaś dwa filmy dokumentalne: „Warszawa do wzięcia” Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz oraz „Amerykanin w PRL” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego zdobyły Specjalne Nagrody Jury w kategorii „dokument”.

 

Wyprodukowane przez Akson Studio i TVP, „Drzazgi” to historia trójki młodych ludzi z różnych środowisk, mijających się codziennie na ulicach jednego ze śląskich miast. Ich losy splatają się nagle i przynoszą dramatyczne wydarzenia. Film zdobył nagrodę za najlepszą rolę żeńską na zeszłorocznym festiwalu w Kairze oraz był prezentowany w programach licznych, wpływowych międzynarodowych imprez filmowych, m.in.: Shanghai Film Festival, Montreal World Film Festival, Troia Film Festival (Portugalia), Hamburg Film Festival, Mumbai Film Festival, Denver Film Festival, Vancouver Film Festival, czy Cleveland Film Festival.

 

„Czas honoru”, wyprodukowany dla TVP2, nominowany w zeszłym roku do nagrody Złota Nimfa w Monte-Carlo to serial obyczajowy, inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii wojskowe szkolenia, by wrócić do okupowanej przez hitlerowców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość. Niecodzienny temat, rozmach inscenizacyjny i gwiazdorska obsada zapewniły produkcji sukces artystyczny i komercyjny.

 

„Miś Fantazy” wyprodukowany przez Studio Filmów Animowanych w Poznaniu dla TVP1, jest animowaną adaptacją popularnej książki dla dzieci Ewy i Marka Karwan-Jastrzębskich o przygodach niebieskiego misia Fantazego i grupki jego przyjaciół. Serial otrzymał w zeszłym roku liczne nagrody w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Nairobi w Kenii.

 

„Warszawa do wzięcia” Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz, wyprodukowany przez Eureka Media dla TVP2, ukazuje losy trzech dziewcząt z różnych części Polski, które przyjeżdżają do Warszawy by zrealizować swoje marzenia.

 

Nagrodzony właśnie w Chicago, wyprodukowany dla TVP1 przez Studio Filmowe Kalejdoskop, „Amerykanin w PRL” to film w całości skomponowany z materiałów archiwalnych prezentujących wizytę Roberta Kennedy’ego w Warszawie w 1964, kilka miesięcy po śmierci Johna Kennedy’ego. Otoczony przez tłumy entuzjastycznie go witających warszawiaków oraz przez setki agentów służb specjalnych Robert Kennedy funkcjonuje w Warszawie jak figura symbolizująca legendarny Zachód. Jego zachowanie i stosunek do ludzi drastycznie kontrastują z socjalistycznymi realiami, co częstokroć wywołuje konsternację obu stron.

 

Podczas 10 dni tegorocznej edycji WorldFest Houston zaprezentowano 55 filmów fabularnych, 96 filmów krótkometrażowych oraz zorganizowano 6 specjalistycznych seminariów producenckich.

 

Więcej informacji o festiwalu: www.worldfest.org.

 

Informacja prasowa

21.04.2010