Nagrody dla polskich filmów

„Animowana historia Polski” Tomasza Bagińskiego została uhonorowana nagrodą Animago jako „Najlepsza wizualizacja” w 2010 roku.

 

„Animowana historia Polski” została przygotowana z okazji kończącej się wystawy Expo 2010 w Szanghaju. Film powstawał we współpracy z prof. Henrykiem Samsonowiczem. Tworzyło go 50 artystów związanych z Platige Image. Prace trwały  rok.

 

Animago (http://www.animago.com ) od trzynastu lat nagradza najlepsze animacje komputerowe 3D, efekty wizualne oraz interaktywne media.

 

Wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy i Studio im. Andrzeja Munka przy SFP dokument fabularyzowany w reżyserii Marcina Sautera „Na północ od Kalabrii” otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury na festiwalu Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Flahertiana” w Permie. Jurorzy napisali w uzasadnieniu, że docenili film za humor i życzliwość. Takie samo Specjalne Wyróżnienie zostało przyznane również dokumentowi „Koniec Rosji” w reżyserii Michała Marczaka, innego absolwenta Szkoły Wajdy. „Srebrny Nanuk” dla najlepszego filmu krótkometrażowego przypadł „Chemii” w reżyserii Pawła Łozińskiego.

 

Nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FIKE w Évorze otrzymał film „Aktorzy” Tomasza Wolskiego (ex aequo z „A Day And An Eternity” niemieckiej reżyserki Anny Hepp), nakręcony podczas realizacji debiutu fabularnego Jacka Bławuta, „Jeszcze nie wieczór”, w Domu Aktora w Skolimowie. Bohaterami są tytułowi aktorzy, którzy, czekając na swoje wejście na plan, w różny sposób zmagają się ze świadomością, że lata ich świetności na scenie już minęły.

 

Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Krótkometrażowego Dokumentu zdobył natomiast film Jakuba Piątka pt. „Matka”. Obraz został wyprodukowany w Szkole Andrzeja Wajdy w ramach programu „Pierwszy dokument”.

 

„Matka” opowiada o wizycie tytułowej bohaterki u syna – w więzieniu. Godzinne spotkanie w sali widzeń ma wystarczyć na wiele tygodni. Film został zrealizowany w ramach programu „Pierwszy dokument”, prowadzonego przez Szkołę Andrzeja Wajdy, Studio Munka przy SFP, TVP i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Ponadto, podczas festiwalu Vilnius Film Shorts wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy dokument „Przyrzeczona” w reżyserii Lesława Dobruckiego zdobył Drugą Nagrodę w konkursie. Film porusza problem wszechobecnej domowej przemocy wobec kobiet, która pozostaje tematem tabu w tureckich społecznościach. Film powstał w ramach programu „Jerozolima – Warszawa – Kolonia. Dialog w trójkącie” realizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, ifs Międzynarodową Szkołę Filmową z Kolonii oraz Szkołę Filmową Sam Spiegel z Jerozolimy, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i NRW Funduszu Filmowego Północnej Nadrenii-Westfalii.

 

Informacje prasowe

29.10.2010

Galerie zdjęć