Nagrody dla polskich filmowców

Polskie filmy współfinansowane przez PISF zostały nagrodzone na festiwalach w Brazylii, Macedonii, Anglii i na Słowacji.

Brazylia

21 czerwca zakończył się 2. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Lume de Cinema, odbywający się w miejscowości São Luís w stanie Maranhão. Nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy otrzymał na brazylijskim festiwalu Piotr Złotorowicz za film „Ludzie normalni”. Polski krótki metraż opowiada historię Daniela (w tej roli Piotr Głowacki), który wychodzi z więzienia i musi zaopiekować się ciężko chorą matką.

Macedonia

Główną nagrodę w konkursie zakończonego 23 czerwca macedońskiego festiwalu Make Dox otrzymał film Wojciecha Staronia „Argentyńska lekcja”. Warto podkreślić, że polski dokument był do tej pory prezentowany i nagradzany na festiwalach filmowych m.in. w Niemczech, USA, Chinach, Austrii oraz na Ukrainie.

Anglia

Podczas zakończonego 24 czerwca festiwalu Open City Docs w Londynie wyróżnienie specjalne w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych otrzymało „Przyjęcie” Macieja Bochniaka. Film Macieja Bochniaka to 10-minutowa impresja opowiadająca o egzaminach do szkoły aktorskiej. „Przyjęcie” zostało zrealizowane w Studiu Munka w ramach wspieranego przez PISF programu „Pierwszy dokument”. Główną nagrodę w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych otrzymał nagrodzony podczas 9. Planete+ Doc film „5 rozbitych kamer” Emada Burnata i Guy’a Davidi.

Słowacja

W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu Art Film Fest nagrodę Błękitnego Anioła za najlepszy film otrzymała etiuda fabularna „Szwedzka robota” Pawła Ziemilskiego. Film opowiada historię trzech opryszków, decydujących się na zuchwałą kradzież, która zbulwersuje cały świat. Film został zrealizowany w PWSTiF w Łodzi.

 

Marta Sikorska

25.06.2012