Nagrody dla polskich filmowców na Sundance 2016

31 stycznia zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sundance 2016. Podczas ceremonii zamykającej festiwal nagrodzono filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Documentary Competition nagrodzono Michała Marczaka za film „Wszystkie nieprzespane noce”. Film „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition.

Michał Marczak najlepszym reżyserem World Cinema Documentary Competition

„Wszystkie nieprzespane noce”, fot. Endorfina Studio

Jury konkursu World Cinema Documentary Competition w składzie: Mila Aung-Thwin (reżyser i producent), Tine Fischer (założycielka i dyrektorka festiwalu CPH:DOX) oraz reżyser Asif Kapadia (nominowany w tym roku do Oscara za film „Amy”) za najlepszego reżysera w międzynarodowym konkursie dokumentalnym (World Cinema Documentary Competition) uznali Michała Marczaka.

Podczas ceremonii zakończenia Mila Aung-Thwin podkreślał, iż „Wszystkie nieprzespane noce” to film urzekający wizualnie, a Michał Marczak jest reżyserem, który wprowadza kino dokumentalne na zupełnie nowe terytorium. – Kiedy robi się film o uczuciach i emocjach, koncentrując się na uchwyceniu chwili najważniejsze jest uchwycenie jej piękna z całą ekipą. Dlatego ta nagroda jest dla wszystkich, którzy tworzyli ten film. Nie byliśmy zwykłą ekipą, przez 2 lata w pewnym sensie żyliśmy i oddychaliśmy razem (…). Dlatego wam wszystkim dziękuję, nigdy bym tego bez was nie dokonał – mówił Michał Marczak podczas odbierania nagrody.

Film „Wszystkie nieprzespane noce” jest produkcją polsko-brytyjską, powstawał w wyniku współpracy ENDORFINA studio (odpowiedzialnego m.in. za wielokrotnie nagradzany dokument „15 stron świata”) i Pulse Films (producenta m.in. „20 000 dni na Ziemi”). Koproducentami filmu są Telewizja Polska oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Sundance Institute i Brit Doc Circle Fund.

Nagroda Specjalna dla „Córek Dancingu” w konkursie World Dramatic Cinema Competition

„Córki Dancingu”, fot. Kino Świat

Jury konkursu World Dramatic Cinema Competition w składzie: Randall Poster (konsultant muzyczny, współpracownik m.in. Wesa Andersona), recenzentka filmowa Fernanda Solorzano oraz reżyser Apichatpong Weerasethakul (nagrodzony Złotą Palmą w Cannes w 2010 r.) przyznali filmowi Agnieszki Smoczyńskiej Nagrodę Specjalną za Unikalną Wizję i Oryginalny Zamysł Artystyczny (World Cinema Dramatic Special Award: Unique Vision and Design). Reżyserka odbierając nagrodę i podkreślając, że „Córki Dancingu” to jej fabularny debiut, dziękowała m.in. selekcjonerom festiwalu i ekipie, z którą zrealizowała film.

Debiut współfinansowany przez PISF

Debiut Agnieszki Smoczyńskiej wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Koproducentami filmu są Telewizja Polska i Platige Image. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej debiut Agnieszki Smoczyńskiej został zaprezentowany w konkursie World Dramatic Cinema Competition wśród 12 filmów fabularnych z całego świata. Film wszedł na ekrany polskich kin 25 grudnia. Jego dystrybutorem jest firma Kino Świat.

Polskie filmy nagradzane na Sundance

Warto podkreślić, iż polskie filmy od kilku lat są obecne i nagradzane w sekcjach konkursowych festiwalu Sundance. W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny „Poza zasięgiem”. W 2015 r. „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji. Także w roku 2013 „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha nagrodzono za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych. Wszystkie te tytuły były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Nieulotne” to drugi film Jacka Borucha, który został pokazany podczas Sundance. W 2010 roku amerykańska publiczność mogła zobaczyć na festiwalu „Wszystko, co kocham”.

MFF Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne – daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.

01.02.2016