Nagrody dla produkcji TVP w konkursie Hugo TV Awards w Chicago

14 kwietnia „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki zdobyła nagrodę Srebrnego Hugo dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a animowany serial dla dzieci „Podróże na burzowej chmurze” w reżyserii Agnieszki Sadurskiej otrzymał Wyróżnienie Specjalne w kategorii Produkcje dziecięce, podczas 47. edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu produkcji telewizyjnych Hugo TV Awards w Chicago.


14 kwietnia „Deklaracja nieśmiertelności” wyprodukowana dla Redakcji Dokumentu i Reportażu TVP1 przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, to portret Piotra „Szalonego” Korczaka – legendy wśród polskich alpinistów, odkrywcy wielu nowych technik wspinaczkowych, pierwszego, który traktował wspinaczkę jak sport. Marcin Koszałka, jako jeden z jego dawnych uczniów, zadaje mu teraz pytania o nieunikniony koniec kariery, o wpływ wieku – młodość i starość, wreszcie o śmierć i próby radzenia sobie z jej świadomością. Refleksje Piotra Korczaka nad duchową stroną aktywności fizycznej i jednocześnie nad naturą filmowania rzeczywistości formują w filmie przestrzeń, ponad którą rozciąga się fascynujący obraz ludzkiej umiejętności wspinania się na najwyższe szczyty i pokonywania najtrudniejszych ścian.

 

Dokument Koszałki został nagrodzony wcześniej m.in. na fińskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere, 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Krakowskim Festiwalu Górskim i Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem.

 

Wyróżnione „Podróże na burzowej chmurze”, wyprodukowane przez warszawskie Studio Miniatur Filmowych i TVP1, to nowy serial animowany przedstawiający krasnali Oświrka i Pikulika, którzy przemierzają Europę z dobrą wiedźmą Babujagą w poszukiwaniu składników niezbędnych do mikstury, która ma odczarować ich braci – Skierkę i Żagiewkę – przemienionych w gipsowe figurki przez złego Bazyliszka. Każdy ze składników znajduje się w posiadaniu legendarnych europejskich postaci z bajek: skrzatów, wróżek, elfów, gnomów i rusałek.

 

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu wyróżniono dwa filmy dokumentalne wyprodukowane przez TVP przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: „Amerykanin w PRL”  Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego, a także „Cyrk ze złamanym sercem” Marka Tomasza Pawłowskiego.

 

Więcej informacji o konkursie: www.cinemachicago.org.

 

Informacja prasowa

18.04.2011