Nagrody First Look 2016 dla polskich filmów

Pokazywane w sekcji First Look, poświęconej filmom w fazie postprodukcji, „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego zostały nagrodzone na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

„Ptaki śpiewają w Kigali” i „Zgoda” laureatami nagród First Look

W tym roku First Look – sekcja works in progress Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno prezentująca projekty filmowe w fazie postprodukcji, była poświęcona polskiemu kinu. Jury w składzie: Cameron Bailey (dyrektor artystyczny Toronto International Film Festival), Bero Beyer (dyrektor Rotterdam International Film Festival) i Kerem Ayan (dyrektor artystyczny Istanbul International Film Festival) przyznało nagrodę First Look filmowi „Ptaki śpiewają w Kigali” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zwycięski projekt otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 65 000 euro na postprodukcję. Sponsorem nagrody jest Cinelab Romania. Drugą nagrodę w wysokości 5 500 euro ufundowaną przez Le Film Français na reklamę otrzymał film „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego.

„Ptaki śpiewają w Kigali”

„Ptaki śpiewają w Kigali”, fot. materiały producenta

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczaniu i potędze przyrody.

„Zgoda”

„Zgoda”, fot. materiały producenta

Jest rok 1945. Na Śląsku komunistyczne służby bezpieczeństwa w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau, tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza o komunistów, łudząc się, że uda mu się oszukać system. „Zgoda” to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę.   

Lista filmów, które były pokazywane w sekcji First Look:

  • „13 Summers Under The Water” – reż. Wiktoria Szymańska, producenci: Wiktoria Szymańska, Izabela Igiel (Luna W); Edher Campos (Machete Producciones)
  • „Ptaki śpiewają w Kigali” – reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze; producenci: Joanna Kos-Krauze i Aleksandra Bielska (KosFilm)
  • „Kamerdyner” – reż. Filip Bajon, producenci: Olga Bieniek, Mirosław Piepka (Film Icon)
  • „Dzień czekolady” – reż. Jacek Piotr Bławut, producent: Anna Bławut-Mazurkiewicz (Aura Films)
  • „Jestem mordercą” – reż. Maciej Pieprzyca, producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś (Re Studio)
  • „Zgoda” – reż. Maciej Sobieszczański, producenci: Zbigniew Domagalski i Monika Błachnio (Studio Filmowe Kalejdoskop)

Spotlight on Polish Cinema

Program First Look istnieje już 5 lat. W poprzednich latach sekcja była poświęcona takim krajom jak Izrael (2015), Brazylia (2014), Chile (2013), Meksyk (2012) i Kolumbia (2011). W 2016 r. sekcja First Look była poświęcona polskiemu kinu.

Partnerami tegorocznej sekcji First Look w Locarno byli PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.pardolive.ch/it/pardo/pardo-live/today-at-festival/2016/day-6/first-look-award-2017

09.08.2016