Nagrody IMAGO dla Polaków

28 października w Helsinkach wręczono nagrody Europejskiej Federacji Operatorów Filmowych IMAGO. Dwie z nagród przypadły w udziale Polakom.

Podczas uroczystej ceremonii w Helsinkach Nagrodę IMAGO za wkład w rozwój sztuki operatorskiej przyznano dyrektorowi festiwalu Camerimage Markowi Żydowiczowi. Nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego otrzymał Łukasz Żal za film „Ikona” Wojciecha Kasperskiego. Jury w składzie Pirjo Honkasalo, Robert Berghoff, Peter Zeitlinger, Andreas Fischer-Hansen, Pieter De Vries i Paul Rene Roestad nagrodziło film współfinansowany przez PISF, wybierając go spośród 3 nominowanych tytułów.

„Ikona”

„Ikona” to pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. „Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo tak to »leczenie« można nazwać, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata, służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków. »Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?« – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili tu kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w refleksję na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury” – piszą o filmie twórcy dokumentu.

Film współfinansowany przez PISF

Film został wyprodukowany przez Magdalenę Zielską i Delta Film w koprodukcji z Telewizją Polską, Expresso Post Production i Vostok 8 oraz jest współfinansowany przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest Krakowska Fundacja Filmowa. Film trafił na polskie ekrany 9 grudnia 2016 roku.

Obraz zdobył Prix Italia, a także Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016. Ponadto film uhonorowało na festiwalu Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Nagrodą im. Macieja Szumowskiego ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowaną przez Chimney Poland dla Łukasza Żala oraz Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Tymoteusza Wiskirskiego za montaż.

Nagrodę IMAGO za wkład w rozwój sztuki operatorskiej otrzymał dyrektor festiwalu Camerimage Marek Żydowicz. Camerimage jest wydarzeniem współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W kategorii najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego główną nagrodę otrzymał Seamus McGarvey – autor zdjęć do filmu „Zwierzęta nocy” w reżyserii Toma Forda. Za najlepsze zdjęcia do serialu telewizyjnego nagrodzono autora zdjęć „Gry o tron” (odcinek The Winds of Winter) – Fabiana Wagnera.

Więcej informacji: www.imago.org.

Marta Sikorska

30.10.2017