Nagrody Ministra dla filmowców

19 września Bogdan Zdrojewski wręczył Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorując artystów, twórców, animatorów i menedżerów, których działalność wpłynęła na rozwój i upowszechnianie kultury w Polsce oraz ochronę kultury i dziedzictwa kulturowego. W dziedzinie filmu nagrody otrzymali reżyserzy Marek Lechki i Marcin Wrona.


– To już tradycja, że raz w roku nagradzani są artyści oraz instytucje, które w roku minionym odnotowały sukcesy. (…) Kultura nie zawodzi, przynosi fenomenalne efekty, efekty najwyższej wartości, buduje wizerunek państwa polskiego w sposób niezwykle trwały – powiedział Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości wręczenia nagród.

Polskie filmy nie zawodzą

Zdaniem Ministra w dziedzinie filmu nie zawiedli reżyser i scenarzysta „Erratum”, Marek Lechki oraz reżyser „Chrztu”, Marcin Wrona.

 

„Erratum” zostało uznane za jedną z wizytówek polskiego kina na międzynarodowych festiwalach filmowych 2010 roku, odnosząc sukcesy m.in. w Busan, Chicago i Salonikach. Uzasadnienie wniosku o przyznanie nagrody podkreśla, iż Marek Lechki, będący jednocześnie scenarzystą, reżyserem i producentem filmu stworzył uniwersalny obraz poruszający problemy swojego pokolenia trzydziestolatków, którym zachwycił widzów i krytykę w Polsce i na świecie.

 

Marcina Wronę uznano za równie ważnego reprezentanta nowego pokolenia twórców, silnie zaangażowanych w tworzenie kina poruszającego problemy swojej generacji. – Jego filmy „Moja krew” (2009) i „Chrzest” (2010) pokazują konsekwentną drogę reżysera, świadomie wykorzystującego filmowe środki do pokonywania granic w sztuce i doskonalącego swoje umiejętności reżyserskie i dramaturgiczne – czytamy w uzasadnieniu.

Kultura się liczy

Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się także m.in. Andrzej Chyra (nagroda w dziedzinie teatru) oraz  Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, któremu przyznano Nagrodę Honorową.

 

– Rok 2010, jeżeli chodzi o popularyzację hasła „Kultura się liczy”, był bardzo udany, jestem z tego dumny – podsumował Bogdan Zdrojewski.

 

Pełną listę laureatów dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego można znaleźć na stronie: www.mkidn.gov.pl.

21.09.2011