Nagrody na światowych festiwalach dla "Ptaki śpiewają w Kigali"

Nagroda za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrody Aktorskie w Chicago i Grand Prix w Luksemburgu dla współfinansowanego przez PISF filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”.

Nagrody w Chicago i Luksemburgu

Jury Konkursu Głównego 53. MFF w Chicago w składzie Anne Zohra Berrached, Nick Davis, Leticia Dolera, Daniel Dubiecki i Tzi Ma nagrodę dla najlepszego reżysera przyznało Joannie Kos-Krauze i Krzysztofowi Krauzemu za film „Ptaki śpiewają w Kigali”. Film otrzymał również Grand Prix w Luksemburgu na festiwalu CinEast 2017.

Najlepsza Reżyseria i Najlepsza Rola Kobieca

Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze zostali nagrodzeni prestiżową nagrodą Srebrnego Hugo za Najlepszą Reżyserię tegorocznego międzynarodowego festiwalu filmowego w Chicago, zaś Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały Nagrody za Najlepszą Rolę Kobiecą.

W swoim oświadczeniu towarzyszącym Nagrodzie za Najlepszą Reżyserię Jury napisało: „Twórcy tego filmu stanęli przed ogromnym wyzwaniem, natury zarówno artystycznej, jak i etycznej: w jaki sposób przywołać tragedię inaczej niż przez proste odtworzenie jej przebiegu, bez uciekania się do wzruszania widzów tanim sentymentalizmem. Ryzyko podjęte przez twórców opłaciło się dzięki surowej, a zarazem kreatywnej reżyserii, w której naprzemienne posługiwanie się stylistyką realistyczną i poetycką pozwoliło uzyskać niezwykłą siłę wyrazu emocjonalnego i tym samym przesunąć granice przedstawiania na ekranie psychologicznej traumy. Stwierdzając z żalem, że na całym świecie wiele jest miejsc, w których historia przedstawiona w filmie pozostaje żywa i aktualna, jury postanawia uhonorować nagrodą Joannę Kos-Krauze oraz – pośmiertnie – jej męża i współreżysera filmu Krzysztofa Krauzego”.

Przyznając Nagrody Aktorskie za Najlepszą Rolę Kobiecą Jowicie Budnik i Eliane Umuhire, Jury zauważyło: „Jedynym sposobem uhonorowania obu tych kreacji aktorskich, tak różnych stylistycznie, a jednak tak idealnie ze sobą zgranych, może być tylko przyznanie nagrody wspólnej. Obydwie aktorki przydały swoim scenom głębi i wniosły do nich siłę, nadając mocne rysy odgrywanym przez siebie postaciom, dzięki czemu Anna i Claudine stały się bliskie widzowi, mimo że ich tajemnice nigdy nie zostają ujawnione do końca. W scenach granych wspólnie obie kobiety wyrażały jedyną w swym rodzaju symbiozę – czasem bólu, czasem pocieszenia – która już na zawsze połączy je nierozerwalną więzią”.

Grand Prix

Z kolei w Luksemburgu, na 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CinEast , jury pod przewodnictwem francuskiej reżyserki, Anne Fontaine, ogłosiło: „Nagroda główna, czyli Grand Prix, festiwalu CinEast 2017 została jednogłośnie przyznana filmowi »Ptaki śpiewają w Kigali« w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. To poruszający obraz, którego maestria formalna ani przez chwilę nie realizuje się kosztem tłumienia emocji. Na szczególne uznanie zdaniem jury zasłużyły wyjątkowe kreacje obydwu aktorek”.

Warto dodać, że główną nagrodę na 53. MFF w Chicago i statuetkę Złotego Hugo otrzymała współfinansowana przez PISF polsko-argentyńsko-brazylijska koprodukcja „Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Natomiast podczas CinEast 2017 w Konkursie Dokumentalnym Nagrodę Publiczności zdobył krótkometrażowy film Zofii Kowalewskiej „Więzi”.

Marta Sikorska 

23.10.2017