Nagrody Script Pro 2012 rozdane

18 kwietnia, podczas krakowskiego festiwalu Off Plus Camera, miało miejsce ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu Script Pro. Główną Nagrodę HBO zdobył Dariusz Glazer za scenariusz pt. „Mur”.

 

Akcja scenariusza „Mur” toczy się między nowoczesnym, zamkniętym osiedlem apartamentowców, a starą zabudową dużego miasta. Elementem łączącym te dwa światy jest postać głównego bohatera, Turka – mieszkającego z matką w starej kamienicy, trudniącego się wykańczaniem mieszkań na nowych osiedlach. Bohatera poznajemy w momencie, kiedy przechodzi tytułowy mur, opuszcza matkę i wynajmuje mieszkanie na nowym osiedlu. Bohater szybko przekonuje się jednak, że szara rzeczywistość, od której chce uciec, tak łatwo mu na to nie pozwala.

 

Druga Nagroda (12 000 zł) ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przypadła Henrykowi Dederce – autorowi tekstu „Format”. Trzecią Nagrodę (również ufundowaną przez PISF, w wysokości 8 000 zł) otrzymały ex aequo Małgorzata Sobieszczańska za scenariusz „Zgoda” i Marta Matuszak za tekst „W noc” przy votum separatum Joanny Krauze, dotyczącym scenariusza „W noc”.

Scenariusz „Format”, Henryk Dederko

W jaki sposób może zarabiać na życie człowiek, który zna na pamięć sześćdziesiąt sztuk teatralnych? Rysio Nowak, sufler, „najpotrzebniejszy człowiek w teatrze” traci pracę. Zaczyna pracować jako klaskacz w talk show. Przez przypadek zastępuje jednego z bohaterów widowiska i robi zawrotną karierę. Bossowie telewizyjni uznają, że Rysio jest „prawdziwszy” od prawdziwych ludzi.

Scenariusz „Zgoda”, Małgorzata Sobieszczańska

Jest kwiecień 1945 r. Na terenach wyzwolonych spod niemieckiej okupacji polskie służby bezpieczeństwa utworzyły obóz – wykorzystując do tego były nazistowski obóz koncentracyjny w Świętochłowicach-Zgodzie. Trafiają tam przede wszystkim Niemcy, ale także Ślązacy i Polacy. Do pracy w obozie zgłasza się Franek, 17-latek, udaje mu się zostać tutaj strażnikiem. Franek chce wydostać ze Zgody Annę. Wśród więźniów nieoczekiwanie rozpoznaje swojego przyjaciela Erwina, 16-letniego Niemca. Przed wojną Erwin, Anna i Franek spędzali razem każde wakacje.

Scenariusz „W noc”, Marta Matuszak

Opowiada o Agacie, 37-letniej reżyserce, która wraca do rodzinnej Gdyni, żeby zrealizować film oparty na jej własnych doświadczeniach z młodości. Jest to historia pierwszej, pięknej miłości dwóch nastolatek, która zostaje brutalnie zniszczona przez uprzedzenia i wynikającą z nich agresję.

Stypendia PISF

Poza wymienionymi nagrodami finaliści otrzymają stypendia twórcze PISF, w ramach których, oprócz kwoty 10 000 zł, będą też mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez opiekunów artystycznych ze Szkoły i Studia Wajdy. Ponadto, finaliści będą mogli bezpłatnie wziąć udział w Script Forum 2012 i otrzymają roczną prenumeratę kwartalnika „FilmPRO”.

 

Konkurs jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera, partnerami są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO Polska oraz Studio Wajdy. Patronami medialnymi konkursu są: empik.com, RMF Classic, tygodnik „Przekrój”, kwartalnik „FilmPRO”, stopklatka.pl.

 

Script Pro jest kontynuacją dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, jego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Koordynatorem konkursu jest Adam Ślesicki. Konkurs organizowany jest od dwudziestu lat, w tym roku po raz drugi pod nową nazwą.

W tym roku do ścisłego finału zakwalifikowało się 8 scenariuszy:

  1. Mur” Dariusz Glazer
  2. „Format” Henryk Dederko
  3. „Zgoda” Małgorzata Sobieszczańska
  4. „W noc” Marta Matuszak
  5. „Stado” Cezary Iber
  6. „Dziennik z wycieczki do Budapesztu” Rafał Kapeliński
  7. „Carte blanche” Jacek Lusiński
  8. „Za wszelką cenę” Łukasz Walczak

Jury Script Pro

Prace oceniło Jury w składzie: przewodniczący Jacek Fuksiewicz – krytyk filmowy, doradca dyrektora PISF ds. literackich; scenarzysta i reżyser Leszek Dawid, wykładowca i konsultant scenariuszowy, Joanna Krauze; scenarzysta Grzegorz Łoszewski oraz scenarzysta i reżyser Wojciech Szumowski.

 

Na podstawie informacji prasowej

19.04.2012