Nagrody Silver Eye 2015 dla polskich twórców

Po raz kolejny polscy twórcy zostali uhonorowani nagrodami Silver Eye, przyznawanymi podczas ceremonii zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie (Czechy). Zwycięskie produkcje zostały wybrane spośród dokumentów pokazywanych na targach East Silver Market.

Nagrodzeni twórcy otrzymali 1500 euro oraz roczną obsługę festiwalową w ramach East Silver Caravan. W tym roku do nagród Silver Eye było nominowanych 8 polskich filmów.

Najlepszy dokument krótkometrażowy

W kategorii filmów krótkich wygrały „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka – 29-minutowy dokument o Andrzeju, który wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia, bohaterowie wierzą w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi im Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, zwany „Ślimaczanym Królem”, który udziela mężczyznom cennych porad. W czasie przygotowań do rozpoczęcia hodowli, bohaterowie prowadzą rozmowy o życiu, śmierci, miłości, przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu i w których ślimak urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument został wyprodukowany przez Wajda Studio.  

Jury w składzie Isis Graham (Influence Film Club, Szwecja), Diane Henderson (Edinburgh IFF, Wielka Brytania) oraz Melissa Lindgren (Tempo Documentary Festival, Szwecja) uhonorowało Grzegorza Szczepaniaka nagrodą Silver Eye m.in. za szacunek do bohaterów, których pasja – radość życia – prześwituje przez (film).

Najlepszy dokument średniometrażowy

Główną nagrodę w kategorii filmów średniometrażowych otrzymała Aleksandra Maciuszek za film „Casa Blanca”. Casa Blanca to niewielka miejscowość rybacka nad Zatoką Hawańską. Nelsa i jej cierpiący na zespół Downa syn Vladimir, dzielą niewielki pokój w przeludnionej kamienicy wielorodzinnej. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, Nelsa – jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Ich życie cechują konflikty – kobieta stara się kontrolować syna, podczas gdy ten, chętniej niż z matką, woli swój czas spędzać z rybakami, pomagając im w pracy, dokazując i pijąc rum. Nelsa codziennie przemierza ulice Casa Blanki w poszukiwaniu długo niepowracającego do domu jedynaka.

Jury w składzie Sara Garcia Villaneuva (Play-Doc, Hiszpania), Maja Lindquist (Doc Lounge and Nordisk Panorama, Szwecja), Stuart William Sloan (Second Chance Cinema, Wielka Brytania) nagrodziło Aleksandrę Maciuszek za film portretujący miłość między synem a matką, którzy są na równi od siebie zależni oraz świeże spojrzenie na tradycyjną historię opowiedzianą w bardzo subtelny i mądry sposób.

Dofinansowana przez PISF „Casa Blanca” została wyprodukowana przez firmę Kijora. To już druga nagroda Silver Eye dla Aleksandry Maciuszek – w 2013 roku jej „Sceny sprzed” nagrodzono w kategorii filmów krótkometrażowych.

Pełna lista nagrodzonych na stronie www.eastsilver.net.

02.11.2015