Nagrodzony „Przypadek Johanny Langefeld” w wybranych kinach studyjnych

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Przypadek Johanny Langefeld” wejdzie na ekrany wybranych kin studyjnych. W sierpniu film zdobył główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Kanadzie – RIFFA 2019 Regina International Film Festival & Awards.

W połowie października w kinie Kultura odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Przypadek Johanny Langefeld”. Następnie film będzie można obejrzeć w wybranych kinach studyjnych.

W sierpniu film dokumentalny zrealizowany przez Władysława Jurkowa i Gerburg Rohde-Dahl otrzymał Główną Nagrodę w kategorii międzynarodowy film dokumentalny na festiwalu RIFFA 2019 Regina International Film Festival & Awards. Międzynarodowe Jury nagrodziło film podczas ceremonii wręczenia nagród 17 sierpnia w prestiżowym Casino Regina Show Lounge. Więcej o festiwalu: http://riffa.ca/riffa-2019-winners.html

„Przypadek Johanny Langefeld”

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie.

Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie.

Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance, jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę.

Tajemnicze wydarzenia z tamtych lat są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny filmu.

Aby wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z polskiego więzienia, autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości. Polsko-niemiecka wyprawa filmowa dociera do materiałów i relacji świadków, które prowadzą do zaskakujących odkryć dotyczących bohaterów tej opowieści i historycznych okoliczności.

Historia Johanny Langefeld, to jedyny udokumentowany przypadek z II wojny światowej, gdy komendantka obozu koncentracyjnego została uratowana od kary śmierci przez swoje byłe więźniarki. To jeden z pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej zrealizowany w polsko-niemieckiej reżyserii. „Przypadek Johanny Langefeld” to opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet.

Autorzy filmu dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych i filmowych. Polsko-niemieckie filmowe śledztwo opiera się głównie na zeznaniach ostatnich świadków; byłych więźniarek kobiecych obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz.

Festiwale

Film rozpoczął życie festiwalowe w kwietniu bieżącego roku od pokazu na 16. Nyskim Festiwalu Filmowym. Ostatnio film obejrzała widownia festiwali: DOCK 2019 w Burgas (Bułgaria), 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tiranie, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Aegean Docs w Mitylenie (Grecja). 6 listopada film będzie pokazany w konkursie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym LISTAPAD w Mińsku (Białoruś).

Twórcy i informacje dodatkowe

Producentem filmu jest Jan Kaczmarski (Arkadia Film). Obraz powstał w koprodukcji z Rohde Dahl Filmproduktion z Berlina przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji filmowych.

  • Czas: 91 min
  • Reżyseria: Władysław Jurkow, Gerburg Rohde-Dahl
  • Produkcja: Arkadia Film (Warszawa)
  • Koprodukcja: Rohde-Dahl Filmproduktion (Berlin), Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), Mitteldeutscher Rundfunk (MDR), ndenburg (rbb), Mitteldeutscher Rundfunk (MDR), Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • Wsparcie finansowe: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin-Brandenburg, Eurimages, Kreatywna Europa, Eurimages, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie
  • Dystrybucja międzynarodowa filmu: New Docs, Berlin
  • Dystrybucja festiwalowa: LOGTV, NY

Informacja na podstawie materiałów prasowych producenta


02.10.2019