Nagrodzony w USA i Indiach film „Sukienka” na festiwalu w Moskwie

Film Tadeusza Łysiaka „Sukienka” weźmie udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. To kolejny sukces współfinansowanej przez PISF produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wcześniej obraz zwyciężył w konkursie Let’s Include podczas Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, a także został nagrodzony na Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie to jeden z najstarszych festiwali filmowych na całym świecie. Od 1972 roku znajduje się w prestiżowym gronie „międzynarodowych festiwali konkursowych” akredytowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych (FIAPF). Z kolei Rhode Island International Film Festival, który odbył się od 4 do 9 sierpnia, to jeden z najważniejszych festiwali krótkiego metrażu na świecie.

Obraz Tadeusza Łysiaka, studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, brał udział w 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie odbyła się jego polska premiera, a także znalazł się w konkursie głównym Odense International Film Festival. Sam reżyser uczestniczył z kolei w programie Future Frames – Generation NEXT of European Cinema. 6. edycja inicjatywy European Film Promotion odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Fabuła filmu i twórcy

Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. W rolach głównych: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała i Szymon Piotr Warszawski, a w pozostałych: Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Tadeusz Łysiak nie tylko reżyserował, ale jest również autorem scenariusza, za montaż odpowiadał Mariusz Gos, muzykę – Jan Ignacy Królikowski. Autorem zdjęć był Konrad Bloch.

24.09.2020