Najbliższe pokazy w kinie "Iluzjon"

Październik w kinie Iluzjon będzie obfitował w wiele filmowo-muzycznych wydarzeń specjalnych. Już 12 października rozpoczyna się w kinie Filmoteki Narodowej nowy cykl edukacyjny organizowany wspólnie z Teatrem Narodowym pt. Kino / Teatr.

 

Program cyklu Kino / Teatr ma na celu przybliżyć widzom pogranicze dwu pokrewnych sztuk, które już u zarania kinematografii zaczęły się przenikać i czerpać z siebie nawzajem. Pokazuje szeroki wachlarz powstających na tym pograniczu zagadnień, postępując chronologicznie: od dzieciństwa kina po jego dojrzałość. Raz w miesiącuw kinie Iluzjon  Filmoteki Narodowej odbywać się będą pokazy filmowe poprzedzone prelekcjami znawców tematu. Wśród zaplanowanych tytułów znajdą się m.in.: „Tartuffe” (reż. F.W. Murnau), „Henryk V” (reż. L. Olivier), „Król Edyp” (reż. P. Pasolini), „Ran” (reż. A. Kurosawa), „Ubu król” (reż. P. Szulkin).

 

W ramach projektu 12 października  o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie film „Banici” Victora Sjöströma, do którego słowo wstępne wygłosi dr Ewa Partyga z Zakładu Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN.

 

28 października odbędzie się kolejny pokaz z cyklu „Spotkania z Kwartalnikiem Filmowym”. Będzie dotyczył historii w filmie, a zostanie zilustrowany projekcją dwóch unikatowych dokumentów, jeszcze z czasów ery niemej – „Upadek Dynastii Romanowów” oraz „Trzysta lat panowania domu Romanowów”. Projekcję poprzedzi prelekcja redaktor naczelnej Kwartalnika Filmowego Teresy Rutkowskiej na podstawie tekstu Williama Guynna „Przekształcanie historii w filmie”.

10 października przypada 25. rocznica śmierci Orsona Wellesa – reżysera, aktora i scenarzysty, który zmienił oblicze kina. W Iluzjonowym przeglądzie znalazło się 10 dzieł, w których Welles wystąpił zarówno w roli reżysera, jak i aktora. W Iluzjonie będzie można obejrzeć m.in. „Wspaniałość Ambersonów”, „Otella”, „Dotyk zła” oraz „Trzeciego człowieka”. 10 października, przed projekcją filmu „Obywatel Kane”, organizatorzy przeglądu zapraszają na wykład dr Rafała Marszałka dotyczący twórczości Orsona Wellesa.

 

W dniach 14-17 października w kinie Iluzjon będzie się odbywało 8. Święto Niemego Kina. W tym roku w programie znalazły się m.in.: jedyne do tej pory, polskie filmy związane z 90. rocznicą bitwy warszawskiej: „Dla Ciebie, Polsko” (1920) oraz „Cud nad Wisłą” (1921); dzieła z udziałem, niemal zupełnie nieznanej w Polsce – Staci Napierkowskiej, która jako tancerka i aktorka zapewniła sobie znaczącą pozycję w kinematografii francuskiej oraz włoskiej; krótkometrażowe filmy należące do nurtu awangardy filmowej lat 20.; wczesne burleski Charlie Chaplina; filmy reklamowe z udziałem młodziutkiej Grety Garbo oraz pierwsze adaptacje literatury m.in. „Hamlet”(Niemcy, 1920) z duńską aktorką – Astą Nielsen w roli księcia Danii, czy „Faust” ze zdobywcą Oscara Emilem Janningsem w roli głównej. Wszystkim filmom towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana i wykonywana na żywo muzyka – począwszy od muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry kameralnej, poprzez jazz i tango, na brzmieniach nowoczesnych kończąc.

 

W drugiej połowie października na ekranie kina Iluzjon zagości nieśmiertelny Peter Sellers, który w jesienne wieczory będzie rozbawiał widzów swymi niezliczonymi wcieleniami w takich hitach komediowych jak „Jak zabić starszą panią”, czy „Mysz, która ryknęła” oraz „Różowa Pantera” i „Powrót Różowej Pantery”.

 

W Iluzjonie w październiku odbędą się również wieczory specjalne poświęcone wybitnym postaciom polskiego kina – Hance Ordonówce oraz Wojciechowi Jerzemu Hasowi.

 

Podczas wieczoru zorganizowanego z okazji 60. rocznicy śmierci Hanki Ordonówny, 22 października, pokazane zostaną dwa filmy – jedyny zachowany w zbiorach Filmoteki obraz z jej udziałem – „Szpieg w masce” (r. Mieczysław Krawicz) a także dokument o aktorce i pieśniarce zrealizowany w 1993 roku przez Marię Kwiatkowską – „Ordonówna”. Po projekcji odbędzie się koncert piosenek z repertuaru Hanki Ordonówny w wykonaniu aktorki Teatru Ateneum Katarzyny Łochowskiej z Zespołem.

 

Natomiast 26 października odbędzie się wieczór, podczas którego przypomniana zostanie sylwetka zmarłego 10 lat temu Wojciecha Jerzego Hasa. Po projekcji filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” odbędzie się spotkanie z żoną reżysera – Jadwigą Has – autorką książki „Życie w drugim planie”. Książkę będzie można zakupić w kasie kina Iluzjon w dniach 18-31 października.

 

W każdą środę natomiast będą odbywać się pokazy „The Best of Polish Movies”. Jest to skierowany do obcokrajowców cykl najważniejszych filmów z kanonu polskiej kinematografii z napisami angielskimi. Tym razem organizatorzy przybliżą obcokrajowcom stolicę Polski dawną i współczesną. Projekt ten realizowany jest w ramach starań m.st. Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

 

Informacja prasowa

05.10.2010