Najlepsi filmowcy na planie spotu

Od piątku 28 maja w kinach, w telewizji oraz Internecie zobaczyć można promujący polską kinematografię klip z doborową obsadą.

 

Film wyreżyserował debiutujący w ubiegłym roku Paweł Borowski. Za kamerą stanął Arkadiusz Tomiak. Produkcją wykonawczą zajmuje się Opus Film. Ostatnia produkcja tego tercetu, czyli „Zero” ceniona jest za precyzyjne przedstawienie wielowątkowej akcji. Podobnego zadania twórcy podjęli się i tym razem. Postprodukcja i efekty specjalne to dzieło Platige Image.

 

##VIDEO:33##

 

– Ten film to kompletny absurd, połączenie lądowania w Normandii z historią w stylu groteski. Wszystkie wątki odwołują się do filmów współfinansowanych przez PISF. – powiedział nam w przewie zdjęć Paweł Borowski. – Bo widać zdecydowany postęp od czasu powstania Instytutu. Mamy coraz więcej zróżnicowanych polskich produkcji.

 

W tej mini-superprodukcji widzimy też statystów i efekty specjalne: wybuchy, bombardowania, strzały… Gra czołówka polskich aktorów: Robert Więckiewicz, Magdalena Boczarska, Małgorzata Buczkowska, Arkadiusz Jakubik, Tamara Arciuch, Tomasz Karolak, Mateusz Damięcki,  Maciej Stuhr, Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Jacek Braciak, Przemysław Bluszcz, Piotr Adamczyk, Krzysztof Stroiński, Lesław Żurek, Daniel Olbrychski i Olgierd Łukaszewicz. Wystąpili też reżyserzy: Kasia Adamik, Małgorzata Szumowska, Xawery Żuławski, Sławomir Fabicki, Tomasz Bagiński i Robert Gliński..

 

Wszyscy twórcy zrezygnowali ze swoich gaż. W ten sposób Polski Instytut Sztuki Filmowej, wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz twórcami i aktorami dziękują wszystkim firmom i instytucjom, które składają się na budżet polskiej kinematografii. Z ich wsparciem polskie kino może nieustannie się rozwijać i zmieniać.

 

– Dyscyplina pracy Pawła i jego ekipy jest niesamowita! – mówił podczas kręcenia zdjęć Łukasz Dzięcioł z Opus Film, producent wykonawczy filmu. – Kadry, ujęcia: wszystko jest rozpisane i rozplanowane. Tak samo było przy filmie „Zero”. Naprawdę, jestem pełen podziwu.

 

Najtrudniejsze do zrealizowania były sceny batalistyczne, kręcone od świtu do zmierzchu na poligonie wojskowym w okolicach Bemowa. Powstawały plenerowe zdjęcia z udziałem ponad 20 znanych aktorów, reżyserów, nietypowych rekwizytów, a nawet czołgu.

 

##VIDEO:34##

 

W kinie i telewizji wyświetlane są krótsze: 45′ i 43′ sekundowe wersje spotu. W Internecie i na naszej stronie internetowej obejrzeć można pełną wersję klipu, która trwa 1,33′.

 

31.05.2010