Najlepsze filmy na 50-tkę: pokazy "Top Ten Kraków" w Gdyni na 35. FPFF oraz w Krakowie na 50. KFF

50. Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Okrągły jubileusz to czas wspomnień i podsumowań – m.in. przygotowano przegląd najlepszych filmów półwiecza krakowskiej imprezy. „Top Ten Kraków” można będzie także zobaczyć na trwającym właśnie 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

50. jubileusz Krakowskiego Festiwalu Filmowego to doskonała okazja do przypomnienia publiczności najciekawszych filmów z bogatego archiwum imprezy. Od października ubiegłego roku w kinach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu odbywały się comiesięczne jubileuszowe pokazy. Filmy, które wyróżniły się w historii Festiwalu zostały pogrupowane tematycznie – łączył je motyw przewodni, osoba twórcy bądź kraj pochodzenia. Organizatorzy rozpoczęli od kontrowersyjnych „Krakowskich skandali”, następnie zaserwowali publiczności pełnych sukcesów „Łowców nagród”, kameralne „Opowieści o człowieku”, wysmakowane „Kino wyobraźni”, nieco zapomniane kino „Made In Yugoslavia” oraz słynnych „Wielkich w Krakowie”, a zakończyli dynamicznym pokazem „Idą młodzi!”

 

Zwieńczeniem i podsumowaniem siedmiomiesięcznego jubileuszowego cyklu są pokazy zatytułowane ‚Top Ten Kraków”. Składa się na nie 20 tytułów – najlepsze „dziesiątki” filmów polskich i zagranicznych zostały wybrane przez siódemkę krytyków blisko związanych z krakowską imprezą: Bożenę Janicką, Jadwigę Hućkovą, Marię Malatyńską, Jerzego Armatę, Andrzeja Kołodyńskiego, Tadeusza Lubelskiego i Bogusława Zmudzińskiego.

 

Prezentowane filmy to niekoniecznie zdobywcy festiwalowych laurów, ale utwory, które swego czasu były gorąco oczekiwane, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzbudzały kontrowersje bądź zaskoczyły widzów i jurorów.

 

Więcej informacji oraz program pokazów na www.kff.com.pl.

 

Informacja prasowa

27.05.2010