Najlepsze polskie 30' w kinach od 26 stycznia

Od 26 stycznia w kinach będzie można po raz pierwszy oglądać polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych. 

Trzydziestki w kinach w styczniu 

W styczniu polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, po raz pierwszy znajdą się w repertuarach kin. 

W ramach I zestawu filmów będzie można zobaczyć 3 produkcje: „Najpiękniejsze fajerwerki ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej, „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego oraz „Amerykański sen” w reżyserii Marka Skrzecza.

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”. Fot. Studio Munka-SFP

Akcja filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Role główne w filmie zagrali Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, a producentką wykonawczą filmu była Beata Rzeźniczek.

Film powstał na podstawie scenariusza Aleksandry Terpińskiej, który wygrał konkurs scenariuszowy „Przypadek” organizowany przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP i Studio Filmowe Tor z okazji „Roku Kieślowskiego”. Organizatorzy konkursu są także koproducentami filmu wraz z MX35 oraz Dreamsound. Z kolei Studio Munka-SFP jest producentem. Film był współfinansowany przez PISF. 

„Najpiękniejsze fajerwerki ever” otrzymały aż dwie nagrody podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes: Canal+ oraz Rail d’Or. Obraz był prezentowany w ramach 56. Semaine de la Critique. Pokazy filmu na festiwalu były jego światową premierą. Film otrzymał również nagrody m.in. na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Cinemaforum i Żubroffka. 

„60 kilo niczego”

„60 kilo niczego”. Fot. Studio Munka-SFP

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne. 

Film „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego powstał w ramach programu „Trzydzieści minut” w Studiu Munka działającym przy SFP i był współfinansowany przez PISF. 

„60 kilo niczego” zostało nagrodzone na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, WAMA w Olsztynie oraz Festiwalu Filmu – Malarstwa – Muzyki „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Pełnometrażowy debiut fabularny „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego wygrał 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

„Amerykański sen”  

„Amerykański sen”. Fot. Studio Munka-SFP

Głuchołazy – niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu. 

Film w reżyserii Marka Skrzecza powstał w ramach programu „Pierwszy dokument” w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i był współfinansowany przez PISF. Obraz zdobył Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix (Złoty Łucznik) na 10. Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato w Radomiu.

Lista kin, w których możecie obejrzeć Najlepsze polskie 30′, znajduje się na stronie: www.najlepszepolskie30.pl.

Na podstawie materiałów M2 Films i Studia Munka-SFP


04.01.2018