Najlepsze polskie aktorki wybrane

Najlepsze, obsadzane w głównych rolach, najczęściej nagradzane, najpopularniejsze i najpiękniejsze polskie aktorki filmowe w obiektywach najznakomitszych polskich fotografików – taki będzie temat albumu powstającego z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wydawnictwa Rosner i Wspólnicy. Głosujący od 6 lipca na portalu Filmweb internauci wybrali pięć z nich: Krystynę Jandę, Danutę Stenkę, Magdalenę Cielecką, Katarzynę Figurę i Beatę Tyszkiewicz.

 

W albumie znajdą się zdjęcia takich fotografików jak: Edward Hartwig, Zofia Nasierowska, Renata Pajchel, Krzysztof Gierałtowki Piotr Bujnowicz, Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke, a także biografie i filmografie aktorek oraz anegdoty i wypowiedzi znanych osób na ich temat.

 

50 aktorek w konkursie wybierze Jury złożone z przedstawicieli różnych zawodów filmowych (aktor, reżyser, operator, producent i scenarzysta): Bogusław Linda, Borys Lankosz, Sławomir Idziak, Michał Kwieciński i Janusz Głowacki w konsultacji z filmoznawcą dr. Rafałem Marszałkiem.

5 aktorek poprzez głosowanie internetowe wybrali widzowie. Zwyciężyła Krystyna Janda, a kolejne miejsca zajęły: Danuta Stenka, Magdalena Cielecka, Katarzyna Figura oraz Beata Tyszkiewicz. Głosowanie odbywało się wśród największej polskiej internetowej społeczności filmowej, na portalu Filmweb.pl.

Album AKTORKI POSKIEGO FILMU powstaje z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wydawnictwa Rosner i Wspólnicy we współpracy z Filmoteką Narodową i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ukaże się pod koniec roku. Patronem wydawnictwa jest Filmweb.

26.07.2010