Najnowsze filmy z Europy Wschodniej na targach CentEast Market Warsaw

Już 15 października w Kinotece zacznie się czwarta edycja CentEast Market Warsaw. Targi organizowane przez Warszawską Fundację Filmową towarzyszą 24. Warszawskiemu Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu.


W czterech salach Kinoteki pokazanych zostanie ponad 30 wschodnioeuropejskich filmów – zarówno ukończonych, jak i będących w trakcie produkcji. CentEast Market Warsaw to specjalistyczne targi, miejsce spotkań filmowców i miłośników kina z Białorusi, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji i Ukrainy.

Od 2004 r. oprócz prezentacji październikowych odbywa się także letnia edycja Pokazów Warszawskich przeznaczona dla selekcjonerów ważnych jesiennych festiwali filmowych. Przedstawiciele europejskich stacji telewizyjnych, dystrybutorzy, producenci i dyrektorzy programowi festiwali obejrzą świeżo ukończone filmy i dużo ciekawych projektów, których produkcja jeszcze trwa.

W tym roku organizatorzy CenEast powiększyli liczbę filmów będących na etapie produkcji i zmniejszyli liczbę krajów, z których pochodzą. Targi CentEast stały się ważnym miejscem spotkania przedstawicieli kinematografii z tej części Europy i okazją do nawiązania współpracy. Misją CentEast jest wspieranie dystrybucji wschodnioeuropejskich filmów.

Jednym z filmów dostrzeżonych na świecie dzięki CentEast były w zeszłym roku „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego. W ramach targów odbędzie się panel poświęcony sukcesowi filmu, który został sprzedany do 27 krajów. Agentka Maren Kroymann (m-appeal), reżyser Andrzej Jakimowski, holenderski dystrybutor Rene Wolf (Filmmuseum Amsterdam) i Stefan Laudyn (Warszawska Fundacja Filmowa) podzielą się swoimi doświadczeniami z promocji, sprzedaży i pokazywania filmu na zagranicznych rynkach.

Na CentEast Market Warsaw filmy będą prezentowane w trzech selekcjach. Pierwsza to świeżo ukończone filmy, które pojawiły się na międzynarodowej scenie festiwalowej nie wcześniej niż w czerwcu 2008 r. (wśród nich: „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Jeniec” Alekseja Uczitiela i „Muzyka” Juraja Nvoty). Będą też obrazy, które czekają na międzynarodowy debiut, m.in. „Pożegnanie z Hemingwayem” Swietosława Owczarowa, i polskie filmy: „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka, „8 w poziomie” Grzegorz Lipca i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik.

W sekcji drugiej zostanie zaprezentowanych w całości pięć pełnometrażowych filmów fabularnych i jeden pełnometrażowy dokument, wszystkie jeszcze w fazie postprodukcji. W tej sekcji znajdzie się m.in. film Feliksa Falka i pełnometrażowy debiut Petera Stricklanda.

Prezentacja sekcji trzeciej – zapowiedzi 13 filmów, które są w trakcie produkcji – odbędzie się w sobotę 18 października.

W programie CentEast będą też pokazy polskich filmów krótkometrażowych, które zdobył nagrody na polskich festiwalach lub wezmą udział w konkursie krótkich filmów na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Więcej informacji na stronie www.centeast.org

14.10.2008