"Nasza klątwa" i "The Wounded Beast" wyróżnione w Tallinie

30 listopada zakończył się 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Black Nights w Tallinie. W ramach zbliżenia na polskie kino pokazano ponad 20 polskich filmów, których obecność na festiwalu współfinansowana była przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wyróżnienie dla „Naszej klątwy”

W 15. edycji Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Sleepwalkers wyróżnienie otrzymał wielokrotnie nagradzany, kandydat do Oscara® w kategorii krótkometrażowych dokumentów film Tomasza Śliwińskiego „Nasza klątwa”. Dokument pokazywany był w sekcji przeznaczonej dla twórców z krajów nadbałtyckich. Zwycięskim filmem w tej sekcji został obraz „Cupcake” Jane Magnusson, który w październiku zdobył także Short Grand Prix w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Best Project Award dla polskiego projektu „The Wounded Beast”

Reżyser Piotr Trzaskalski i producent Roman Jędrkowiak z firmy ADHD Warsaw otrzymali nagrodę dla najlepszego projektu biorącego udział w Międzynarodowym Forum Koprodukcyjnym Baltic Event. Nagrodą jest 5 tysięcy euro na postprodukcję ich projektu „The Wounded Beast”. Eksperci oceniający projekt w uzasadnieniu nagrody docenili sposób w jaki autorom udało się pokazać inne spojrzenie na historię kryminalną w zgodzie z europejską tradycją kładącą nacisk na relacje międzyludzkie i wartości.

Black Nights 2014: Zbliżenie na polskie kino

Z okazji zbliżenia na polskie kino publiczność w Tallinie zobaczyła ponad 20 filmów, wśród których znalazły się m.in.: „Onirica – Psie pole” Lecha Majewskiego, „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, „Strefa nagości” Urszuli Antoniak, „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego, „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla, „Obywatel” Jerzego Stuhra oraz klasyki polskiego kina, filmy animowane, krótkometrażowe i dokumenty. W trakcie festiwalu Krzysztof Zanussi otrzymał Nagrodą Specjalną, z kolei Nagrodę za Całokształt Twórczości odebrała Maja Komorowska. 

 

Więcej informacji: 2014.poff.ee/eng.

 

Magdalena Wylężałek

01.12.2014