"Nasza klątwa" w Locarno

W programie rozpoczynającego się 7 sierpnia 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno znajdzie się film „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. Współfinansowany przez PISF film jest dokumentalną etiudą szkolną, zrealizowaną w Warszawskiej Szkole Filmowej.

 

„Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego znajdzie się w konkursie międzynarodowym sekcji filmów krótkometrażowych Pardi di domani/Leopards of Tomorrow wśród 24 tytułów z całego świata.

„Nasza klątwa”

– Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Film dokumentuje proces oswajania lęku związanego z tą chorobą oraz sposób, w jaki rodzice starają się zapewnić synkowi normalne, wesołe dzieciństwo – możemy przeczytać na stronie festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

Film przykuwający uwagę

– Dokument „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego przykuwa uwagę. Opowiadając o młodych rodzicach i ich codziennych dylematach, Śliwiński opowiada o świecie (…). Rodzice stawiają naprzeciwko siebie kamerę i pokazują pierwsze dni po urodzeniu Leosia. Są to trudne dni. Widać załamanie, poczucie bezsilności, potem uczenie się opieki nad dzieckiem. Rodzice niekiedy wręcz ekshibicjonistyczne pokazują, na czym ta opieka polega (…). Z czasem niemoc rodziców przeradza się w wielką miłość do dziecka, żeby na koniec po prostu wzruszać – pisała o filmie Agnieszka Wiśniewska w swojej relacji z festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.

66. MFF w Locarno

Filmy prezentowane w konkursie Pardi di domani/Leopards of Tomorrow oceni jury w składzie: Adriano Aprà, Marta Andreu, Emir Baigazin, Grégoire Colin i Basil Da Cunha. Sekcja ta prezentuje filmy krótkie, zrealizowane przez studentów szkół filmowych lub niezależnych twórców, będących przed debiutem pełnometrażowym.

 

Warto wspomnieć, iż podczas ubiegłorocznej edycji imprezy polski film „Serce do walki” Tomasza Matuszczaka, prezentowany w tym samym konkursie, otrzymał specjalne wyróżnienie jury Cinema & Gioventù za niezwykłą estetykę, piękno zdjęć, scenografii i gry aktorskiej. Natomiast w 2011 roku film „Opowieści z chłodni” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka został na tym festiwalu nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Film Krótkometrażowy.

 

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno odbędzie się w dniach 7-17 sierpnia.

 

Więcej informacji: www.pardolive.ch.

 

Marta Sikorska

17.07.2013