Nasze kino w Tokio

Było polskie stoisko na międzynarodowych targach filmowych, polski film w konkursie i polski reżyser w jury tokijskiego festiwalu.


Międzynarodowe Targi Filmowe TIFFCOM 2009 odbyły się w Tokio 20-22 października. Towarzyszyły 22. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu.

Po raz pierwszy na targach w Japonii PISF zorganizował polskie stoisko – Polish National Cinema Stand. Pod tym szyldem Instytut – podobnie jak na europejskich targach w Cannes i Berlinie – promował polskie filmy i zachęcał do koprodukcji. Pracownicy PISF rozmawiali z wieloma zagranicznymi producentami, sales agentami, m.in. z Tajwanu, Japonii, Chin, Tajlandii. Przedstawiciele wielu azjatyckich festiwali są zainteresowani prezentacją polskiego kina, swoje zaproszenie potwierdził już m.in. festiwal z Szanghaju. Festiwal w Hong Kongu (odbędzie się w marcu 2010 r.) oraz Festiwalu Filmów Krótkometrażowych z Tokio (czerwiec 2010) zapowiedziały retrospektywy polskich filmów.

Obecność Polski na Targach wzbudziła zainteresowanie, co zaowocowało wywiadami dla kilku japońskich telewizji. Zainteresowanie budził system finansowania kina w Polsce, polskie szkoły filmowe i aktorskie oraz tematyka współczesnego kina polskiego.

W konkursie zakończonego w niedzielę MFF w Tokio startował „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego. Grand Prix festiwalu zdobył bułgarski film „Eastern plays” Kamena Kaleva. Jednym z jurorów był polski reżyser Jerzy Skolimowski.

 

26.10.2009