Nie żyje Jerzy Kamas

23 sierpnia w Warszawie zmarł Jerzy Kamas – znakomity aktor teatralny i filmowy. Miał 77 lat.

Ponad 70 ról filmowych na koncie

Jerzy Kamas przez całą zawodową karierę związany był z teatrem, w tym przez ponad czterdzieści lat z warszawskim Teatrem Ateneum. Miał na swoim koncie ponad sto ról w Teatrze Telewizji i prawie 70 ról filmowych. Grał m.in. u Andrzeja Wajdy („Pierścionek z orłem w koronie”), Tadeusza Konwickiego („Dolina Issy”), Jerzego Antczaka („Noce i dnie”), Krzysztofa Kieślowskiego („Bez końca”), Janusza Majewskiego („Królowa Bona”) czy Kazimierza Kutza („Wkrótce nadejdą bracia”). W pamięci pozostanie także jako odtwórca roli Stanisława Wokulskiego w reżyserowanym przez Ryszarda Bera serialu „Lalka”. – Najciekawszą kreację Kamasa przyniosła współczesna „Kratka”, fabularny debiut znanego dokumentalisty Pawła Łozińskiego – zrealizowany pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego – w którym wcielił się w postać zgorzkniałego emeryta, przełamującego życiową inercję dzięki przypadkowemu spotkaniu z dziesięcioletnim chłopcem – pisze Jerzy Armata. Rola emeryta Eugeniusza, który walczy z 10-latkiem o 500-frankowy banknot leżący w studzience kanalizacyjnej przyniosła Jerzemu Kamasowi Nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1996 roku.  

Aktor powściągliwy

– Aktorstwo Kamasa charakteryzuje się powściągliwością, umiarem w stosowaniu środków ekspresji, wewnętrznym skupieniem. Wielokrotnie udało mu się stworzyć postacie o dużej sile oddziaływania; intrygujące poprzez swoisty dystans, którymi je obdarzał – pisze o stylu aktora Monika Mokrzycka-Pokora.

Jerzy Kamas urodził się 8 lipca 1938 r. w Łodzi. Studiował na Wydziale Aktorskim tamtejszej Szkoły Filmowej. Także w Łodzi rozpoczynał karierę. W kinie debiutował w roku 1958 epizodem w filmie „Orzeł”. Po raz ostatni wystąpił na ekranie w serialu „Bez tajemnic” (2012). Aktor był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

24.08.2015