Nie żyje Krzysztof Krauze

24 grudnia 2014 po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Krzysztof Krauze, wybitny reżyser i scenarzysta, nagradzany w Polsce i za granicą autor filmów fabularnych i dokumentalnych. Twórca m.in. „Długu”, „Mojego Nikifora”, „Placu Zbawiciela”, „Papuszy”.

 

Ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1976. W latach 1978-1983 związany ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, następnie ze Studiem Filmowym im. K. Irzykowskiego. W latach 1985-91 należał do Zespołu Filmowego „Tor”. Był także członkiem Rady Programowej telewizyjnego „Studia Debiutów im. Andrzeja Munka” oraz Rady Artystycznej „Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego”. Od 2001 był członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a w latach 2008-2011 przewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień filmowych. Został m.in. dwukrotnie uhonorowany Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Dług” – 1999, „Plac Zbawiciela” – 2006). Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości filmowej.

 

– Śmierć Krzysztofa Krauzego to druzgocąca wiadomość – powiedziała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. – Wszyscy wiedzieliśmy, że od lat walczy ze straszną chorobą, jednak nikt nie dopuszczał myśli, że może tę walkę przegrać. Stało się jednak inaczej. Polskie kino straciło dziś jednego ze swoich najwybitniejszych Twórców. Odszedł znakomity reżyser, błyskotliwy scenarzysta, autorytet dla młodych filmowców. Artysta o niespotykanej wrażliwości, którą przenosił do swoich filmów. Człowiek wielkiego serca, dobroci pochylający się w życiu oraz twórczości filmowej nad ludźmi słabszymi i zapomnianymi.

 

– Joannie, a także wszystkim Bliskim i Przyjaciołom składam w imieniu swoim i pracowników Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wyrazy głębokiego współczucia – dodała Agnieszka Odorowicz.

24.12.2014