Od 20 września niedzielne poranki filmowe w Centrum Sztuki WRO

Od 20 września niedzielne poranki filmowe w Centrum Sztuki WRO: prezentacje filmów animowanych w ramach cyklu Przedszkole mediów.

 

Edycja jesień 2009 potrwa od września do grudnia.

 

Pierwszy seans w niedzielę, 20 września 2009, o godz. 12:30 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, przy ul. Widok 7. Wstęp wolny.

 

Niedzielne poranki filmowe w Centrum Sztuki WRO to spotkania z najciekawszą polską i światową animacją. Podczas coniedzielnych spotkań zobaczymy m.in. filmy polskich twórców (kontynuacja cyklu retrospektyw), nową animację francuską, filmy młodych animatorów z Izraela oraz filmy nagrodzone podczas krakowskiego festiwalu Etiuda&Anima. Jesienna edycja zakończy się programem specjalnym (6 grudnia), natomiast w niektóre porankowe niedziele na widzów czekają programowe niespodzianki.

 

W najbliższą niedzielę widzowie obejrzą zestaw stworzonych w różnych technikach animacji Witolda Giersza.

 

Witold Giersz to jeden z najwybitniejszych i najlepiej znanych polskich animatorów, reżyser i scenarzysta. Urodził się w Poraju koło Częstochowy w 1927 roku.

 

Swoją sztukę określa jako próbę „ożywienia malarstwa” i deklaruje, że nie należy do twórców, którzy swym filmom próbują za wszelką cenę nadać jakąś wymowę filozoficzną. Film animowany jest według niego przede wszystkim dziełem plastycznym, choć dobry plastyk może być także filozofem.

 

Jest laureatem wielu głównych nagród na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in., w Krakowie, Poznaniu, Oberhausen i Cannes. Obecnie współpracuje z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu.

 

Program pokazu:

 

1. Mały western, reż. Witold Giersz, 1960

2. Dinozaury, cz. I, reż. Witold Giersz, 1962

3. Dinozaury, cz. II, reż. Witold Giersz, 1962

4. Proszę Słonia: Wycieczka za miasto, reż. Witold Giersz, 1968

5. Wspaniały marsz, reż. Witold Giersz, 1970

 

Czas pokazu: ~50 min

 

Informacja przesłana przez Centrum Sztuki WRO

16.09.2009