"Niesfilmowani"

Jakie polskie powieści warto sfilmować? Który rodzimy pisarz powinien doczekać się ekranizacji swojego dzieła? Dobra literatura, która jednak nie trafiła jeszcze do kin – oto główny temat sekcji literackiej tegorocznych Dwóch Brzegów. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Spotkania z twórcami

W ramach festiwalu Dwa Brzegi odbędzie się m.in. cykl spotkań z udziałem autorów, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem adaptacji. Goścmi 9. edycji Dwóch Brzegów będą: Justyna Bargielska („Obsoletki”, „Małe lisy”), Hubert Klimko-Dobrzaniecki (m.in. „Pornogarmażerka”, „Preparator”), Artur Daniel Liskowacki (m.in. „Eine kleine” i „Mariasz”), Andrzej Muszyński („Południe”, „Miedza”), Janusz Rudnicki (m.in. „Śmierć czeskiego psa”) i Mariusz Sieniewicz (m.in. „Żydówek nie obsługujemy”, „Walizki hipochondryka”).

Z czołowymi polskimi literatami będzie można porozmawiać m.in. o tym, jak mogłyby wyglądać filmy na podstawie ich twórczości. Każdy z zaproszonych autorów w swoich powieściach i opowiadaniach proponuje własne aktualne obrazy polskiego społeczeństwa. Za temat spajający problematykę wszystkich spotkań można uznać więc frazę z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „A to Polska właśnie”.

Warsztaty i spotkania

Spotkania autorskie z cyklu „Niesfilmowani” to nie tylko promocja pisarzy i pisarek, ale również promocja literatury jako źródła inspiracji współczesnego kina polskiego oraz jako twórczego zwierciadła rzeczywistości. To także skierowanie ku niej uwagi polskiego świata filmowego, borykającego się z niedoborem ciekawych scenariuszy. Powyższym celom, poza spotkaniami autorskimi, służyć będzie realizacja warsztatów scenariuszowych, których przedmiotem będzie adaptacja tekstów literackich (nabór trwa do 9 lipca, szczegóły na www.dwabrzegi.pl) oraz otwarte dla publiczności masterclass.

Dzięwiąta edycja współfinansowanego przez PISF-Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia.

Informacja prasowa

16.06.2015