"Nieulotne" w kinach

8 lutego 2013 na ekrany polskich kin wchodzi film „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nieulotne

 

„Nieulotne” to pulsująca emocjami historia miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują podczas wakacyjnej pracy w słonecznej Hiszpanii. Beztroski romans zostanie przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

Gierszał i Berus w rolach głównych

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Jacek Boruch („Tulipany”, „Wszystko co kocham”). Zdjęcia do filmu zrealizował Michał Englert. Ścieżkę dźwiękową stworzył Daniel Bloom. W role głównych bohaterów wcielili się Jakub Gierszał („Sala Samobójców”, „”Yuma”) i Magdalena Berus („Bejbi Blues”). Na ekranie partnerują im Andrzej Chyra, Joanna Kulig, Ángela Molina i Juanjo Ballesta.

Obraz ze wsparciem PISF

Film „Nieulotne” jest polsko-hiszpańską koprodukcją. Producentem obrazu jest Mañana, a koproducentami Krakowskie Biuro Festiwalowe i Espiral Producciones S.A. Film był współfinansowany przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, Miasto Kwidzyn i PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. Światową sprzedażą filmu zajmuje się AP Mañana.

Kolejny film Borcucha o młodych ludziach

– Pasja, młodość, brak cynizmu, brak masek. Młodość to jest taki czas, kiedy wszystkim się wydaje, że się będzie żyło wiecznie (…). Praca z młodymi aktorami jest czymś tak pasjonującym, że po „Wszystko, co kocham” po prostu chciałem jeszcze przez chwilę pobyć w tym świecie i prawdopodobnie z tego powodu ta historia dotyczy dwójki młodych ludzi, a nie dwójki trzydziesto- czy czterdziestolatków – ludzi uzbrojonych już w inteligencję, umiejętne poruszanie się po świecie (…). Chyba to jest najbardziej pasjonujące w młodości – świeżość, piękno, nadzieja na szczęście – mówił podczas konferencji prasowej filmu Jacek Boruch. (Całą relację z konferencji można przeczytać tutaj)

Światowa premiera i nagroda za zdjęcia na festiwalu Sundance

Światowa premiera filmu odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sundace (17-27 stycznia 2013), gdzie obraz Jacka Borcucha został pokazany w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych. Obraz otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia autorstwa Michała Englerta. (Więcej o polskich twórcach nagrodzonych na festiwalu Sundance tutaj).

Kawałek wrażliwości na ekranie

– Ta nagroda za zdjęcia to nie jest nagroda tylko dla mnie, ja ją traktuję jako wynik naszej wspólnej pracy. Jacek jest takim reżyserem, i zresztą Małgośka (Szumowska) tak samo, że oni jakoś dopuszczają mnie dosyć blisko na etapie tworzenia, wymyślania całej koncepcji filmowej. To działa tak, że wtedy ja więcej daję, to jest jasne. Staje się to wtedy bardziej osobiste. Znamy się, przyjaźnimy od wielu lat i nasze doświadczenia życiowe, wynik naszych rozmów porannych, wieczornych i czasem nocnych – to się wszystko przekłada na to, że potem zostawiamy kawałek swojej wrażliwości na ekranie – mówił Michał Englert w wywiadzie z Martą Sikorska, który w całości można przeczytać tutaj.

Zagraniczne i polskie recenzje

Po pokazie filmu na festiwalu Sundance w amerykańskiej prasie ukazały się recenzje filmu. Zdaniem Marka Adamsa ze Screen International film jest pięknie sfilmowany, a gra Jakuba Gierszała i Magdaleny Berus ujmująca. Markowi Bellowi z Film Threat podoba się wizualna strona filmu i przemyślane tempo montażu.

 

Zadaniem Johna DeFore z The Hollywood Reporter „Nieulotne” jest dobrze nastrojone na każdym poziomie. Borcuch (…) przywołuje głęboki smutek spowodowany wyobcowaniem ze strony jedynej osoby, której pocieszenia się potrzebuje.

 

Jay Meehan z Park Rekord w swojej recenzji pisze: – Filmem „Nieulotne”, polski filmowiec Jacek Boruch wkroczył na nowe psychologiczne, filozoficzne i artystyczne terytorium. (…) Wspaniałe zawiłości, które widzimy na ekranie są bezpośrednim odbiciem ludzkiej kondycji i labiryntowej, filmowej ścieżki, którą wybrał reżyser, Jacek Borcuch. Ze zdolnościami do opowiadania historii doprowadzonymi do perfekcji przez zrozumienie rzemiosła aktorskiego (…) Borcuch wydaje się bardzo spokojny w (…) eksplorowaniu ludzkiej psychiki.  Borcuch i jego ekipa zasługują na gratulacje za realizowanie cudownie sfilmowanego i bardzo interesującego filmu. Wszystko: od tempa po sferę uczuciową, odzwierciedla pracę zdolnego twórcy.

 

W recenzji Janusza Wróblewskiego w Polityce czytamy: – Nagrodzony w Sundance za zdjęcia nowy dramat Jacka Borcucha to jeden z najwspanialszych i najdojrzalszych polskich filmów ostatniej dekady. Wybitny przykład kinowego minimalizmu, konsekwentnie podporządkowanego niemal filozoficznej medytacji na temat zagłuszania świadomości pod wpływem poczucia winy. (…) Historia ma swoje bohaterów fenomenalnie zagranych przez wschodzące gwiazdy Jakuba Gierszała i Magdalenę Berus. (…) „Nieulotne” zaskakują odkrywaniem pokładów człowieczeństwa, powagą refleksji, znajomością życia, a najbardziej imponują światowym poziomem realizacji.

 

Dariusz Kuźma w swojej relacji z premiery filmu na portalu Onet.pl zwraca uwagę na grę Jakuba Gierszała i Magdaleny Berus: – Nie byłoby jednak „Nieulotne” bez dwójki imponujących młodych aktorów, którzy z wielką pewnością siebie wypełnili przeznaczone im przez reżysera role, zagłębiając się bez reszty w wewnętrznych światach swoich bohaterów.

Polska premiera 8 lutego

Europejska premiera filmu „Nieulotne” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie (23 stycznia – 3 lutego 2013). Obraz wejdzie na ekrany polskich kin 8 lutego 2013. Dystrybutorem jest firma Kino Świat. Światową sprzedażą filmu zajmuje się AP Mañana.

 

Paulina Bez, Marta Sikorska

08.02.2013

Galerie zdjęć