"Niewinne" nagrodzone w USA

Współfinansowany przez PISF film „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine został nagrodzony na Colcoa French Film Festival w USA.

Nagroda w USA

Współfinansowany przez PISF film „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine został nagrodzony na Colcoa French Film Festival w Hollywood. Obraz otrzymał nagrodę publiczności.

Dystrybucja kinowa we Francji, Belgii, Holandii i USA

„Niewinne” („Les innocentes”, „Agnus Dei”) weszły na ekrany francuskich kin 10 lutego 2016. Za dystrybucję filmu we Francji odpowiada firma Mars Films. Film we Francji obejrzało ponad 720 tysięcy widzów. 9 marca film wszedł na ekrany kin w Belgii, a 17 marca w Holandii. Dystrybutorem filmu w obu krajach jest firma Imagine. Najnowszy obraz Anne Fontaine wszedł na ekrany polskich kin 11 marca 2016. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. 1 lipca 2016 film wejdzie na ekrany kin w USA, gdzie będzie dystrybuowany przez firmę Music Box Films

Obraz w reżyserii Anne Fontaine cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych dystrybutorów. Film został sprzedany m.in. do Kanady, Hiszpanii, Japonii, Brazylii, Meksyku, Włoch, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Portugalii, Grecji, Szwajcarii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii.

„Niewinne”

Akcja filmu „Niewinne” rozgrywa się w Polsce, zimą 1945 roku. Mathilde Beaulieu (Lou de Lâage) to młoda stażystka pracująca w lokalnym oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża, który ma na celu odnalezienie, wyleczenie i repatriację Francuzów ocalonych z niemieckich obozów. Pewnego dnia do szpitala przyjeżdża polska zakonnica. Łamanym francuskim błaga Mathilde, żeby wróciła z nią do klasztoru.

Obsada

Niewinne

„Niewinne”, fot. Anna Włoch, Aeroplan Film

W filmie wystąpili: Lou de Lâage („Respire”, „Jappeloup” – nominowana do Cezara w kategorii Najbardziej obiecującej aktorki), Vincent Macaigne („Eden”) oraz polskie aktorki m.in. Agata Kulesza („Ida”), Agata Buzek („Rewers”) i Joanna Kulig („Sponsoring”, „Ida”).

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Eric i Nicolas Altmayer z Mandarin Cinema („Saint Laurent” Bertranda Bonello) oraz Philippe Carcassonne, a koproducentami Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja z Aeroplan Film (Polska), Mars Films, Canal+ Francja, nc+ Polska, France 2 Cinema i Scope Picture (Belgia) przy wsparciu Film Commission Poland. Zdjęcia do filmu autorstwa Caroline Champetier w całości były realizowane w Polsce. Za wizualną stronę produkcji odpowiadają polscy twórcy – Joanna Macha za scenografię oraz Katarzyna Lewińska za kostiumy. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera na festiwalu Sundance 2016

Światowa premiera filmu „Niewinne” odbyła się w na festiwalu filmowym w Sundance w ramach pozakonkursowej sekcji Premiers.

Recenzje filmu „Niewinne”

W zagranicznej i polskiej prasie pojawiło się wiele pozytywnych recenzji filmu „Niewinne”.

„Niewinne” sfilmowane w szarej, wygaszonej palecie kolorów, która współgra z nieładnym otoczeniem klasztoru przypominają w pewien sposób „Ludzi Boga” w reżyserii Xaviera Beauvois, tragedię o mnichach trapistach, którzy są oblężeni przez muzułmańskich fundamentalistów w Algierii – czytamy w recenzji Justina Changa w Variety.

– Fontaine rysuje portrety zakonnic subtelnie. Są wśród nich pełne życia dziewczyny, które klasztor traktują jako chwilowe schronienie (brawurowa Joanna Kulig w roli Ireny). (…) W „Niewinnych” nie chodzi wyłącznie o przeszłość. To również film o traumie, która zaczadza ludzi nieufnością. O niebezpiecznym, zakorzenionym nie tylko w katolickiej ortodoksji lęku przed cielesnością. Ale też o fanatyzmie. W świetnie zniuansowanej przez Agatę Kuleszę postaci matki przełożonej toczy się przecież rozgrywana w samotności walka między współczuciem i wyniosłością, szukaniem „mniejszego zła” i zbrodnią – tak o filmie Anne Fontaine pisze Paweł T. Felis w Gazecie Wyborczej

Więcej recenzji filmu można przeczytać na stronie www.pisf.pl

06.05.2016