"Niewinne" z nominacjami do Cezara 2017

25 stycznia ogłoszono nominacje do Cezarów, nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Współfinansowany przez PISF film „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine otrzymał 4 nominacje w najważniejszych kategoriach.

„Niewinne” uzyskały nominację w następujących kategoriach:

  • Najlepszy Film (producenci Eric Altmayer, Nicolas Altmayer oraz reżyserka Anne Fontaine)
  • Najlepsza Reżyseria (Anne Fontaine)
  • Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Sabrina B. Karine, Alice Vial, Pascal Bonitzer, Anne Fontaine)
  • Najlepsze Zdjęcia (Caroline Champetier)

„Niewinne”

Akcja filmu „Niewinne” rozgrywa się w Polsce, zimą 1945 roku. Mathilde Beaulieu (Lou de Lâage) to młoda lekarka stażystka pracująca w lokalnym oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża, który ma na celu odnalezienie, wyleczenie i repatriację Francuzów ocalonych z niemieckich obozów. Pewnego dnia do szpitala przyjeżdża polska zakonnica. Łamanym francuskim błaga Mathilde, żeby wróciła z nią do klasztoru.

W filmie wystąpili: Lou de Lâage („Respire”, „Jappeloup”), Vincent Macaigne („Eden”) oraz polskie aktorki m.in. Agata Kulesza („Ida”), Agata Buzek („Rewers”) i Joanna Kulig („Sponsoring”, „Ida”).

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Eric i Nicolas Altmayer z Mandarin Cinema oraz Philippe Carcassonne, a koproducentami Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja z Aeroplan Film (Polska), Mars Films, Canal+ Francja, nc+ Polska, France 2 Cinema i Scope Picture (Belgia) przy wsparciu Film Commission Poland. Zdjęcia do filmu autorstwa Caroline Champetier w całości były realizowane w Polsce. Autorką scenografii do filmu była Joanna Macha, natomiast autorką kostiumów Katarzyna Lewińska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu „Niewinne” odbyła się na festiwalu filmowym Sundance w ramach pozakonkursowej sekcji Premiers. Współfinansowany przez PISF film „Niewinne” (Les innocentes) w reżyserii Anne Fontaine wszedł na ekrany francuskich kin 10 lutego 2016. W polskich kinach film był prezentowany od 11 marca 2016. Warto podkreślić, że film został sprzedany m.in. do Kanady, Hiszpanii, Japonii, Brazylii, Meksyku, Włoch, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Portugalii, Grecji, Szwajcarii, Belgii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii i USA.

Cezary – francuskie nagrody filmowe

Licząca obecnie ponad 4000 członków Akademia Sztuki i Techniki Filmowej (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma) wręcza swoje nagrody po raz 42. Tegorocznymi faworytami Francuzów są filmy „Elle” oraz „Frantz” (oba uzyskały 11 nominacji). Honorowego Cezara za całokształt twórczości otrzyma w tym roku George Clooney.

Ceremonia wręczenia 42. Cezarów odbędzie się 24 lutego w Paryżu.

Więcej informacji: www.academie-cinema.org.

Marta Sikorska

25.01.2017