"Nikt nie woła" w cyfrowej odsłonie

Fot. KinoRP
Fot. KinoRP

 

12 marca 2012 w warszawskim kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP – „Nikt nie woła” w reżyserii Kazimierza Kutza. Rekonstrukcja obrazu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nikt nie woła

Film powstał w 1960 roku w studiu filmowym Kadr, na podstawie powieści Józefa Hena o tym samym tytule. To rozgrywający się wkrótce po wyzwoleniu dramat psychologiczny: historia człowieka, który na ziemiach zachodnich szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny, chcąc rozpocząć nowe życie.

Bożek osiedla się w miasteczku na Ziemiach Odzyskanych, szuka zapomnienia i samotności. Poznaje Lucynę, dziewczynę dojrzalszą od niego, zawiera jednak także znajomości z innymi kobietami. Kiedy dowiaduje się, że członkowie organizacji podziemnej są na jego tropie, opuszcza pospiesznie miasteczko, ale wszystko wskazuje na to, że wróci do Lucyny, bo łączy ich prawdziwa miłość. W role głównych bohaterów wcielili się Zofia Marcinkowska i Henryk Boukołowski.

18 uroczysta premiera

Pokaz filmu „Nikt nie woła” był 18. uroczystą premierą filmów, zrekonstruowanych w ramach projektu KinoRP. W pokazie wzięli udział twórcy obrazu: reżyser Kazimierz Kutz, autor zdjęć Jerzy Wójcik, autor scenariusza Józef Hen i aktorzy: Barbara Kraftówna i Henryk Boukołowski.

85% filmu

– Pracowaliśmy nad tym filmem długo. Wszystko jest w nim przemyślane. To jest 85% tego filmu. Został strasznie zniszczony. (…) Poza tym miał 25 lat zakazu wywozu za granicę. (…) Cieszę się z tego, że tu jestem. (…) To są nowe narodziny tego filmu. Ponieważ tylu Was przyszło mam nadzieję, że będziecie się rozkoszować tamtymi wspaniałymi, okropnymi czasami – mówił Kazimierz Kutz.

Cyfrowa interpretacja

– To nie jest rekonstrukcja (…) to jest cyfrowa interpretacja. Ta technika daje możliwości zmiennego układu kontrastu, zmianę operowania ostrością, robienia poprawek, które były niejednokrotnie mankamentem. (…) to jest tworzenie nowego obrazu, za pomocą nowej techniki – opowiadał Jerzy Wójcik.

 

Cyfrową rekonstrukcję obrazu w filmie wykonał dom postprodukcyjny The Chimney Pot, a dźwięku SoundPlace Dukszta&Malisz. Nad procesem rekonstrukcji czuwali twórcy filmu i Studio Filmowe Kadr.

Poczucie twórczej wolności

Henryk Boukłowski, który w filmie zagrał główną rolę Bożka, wspominał ze wzruszeniem pracę na planie filmu „Nikt nie woła”: – (…) zetknąłem się z czymś, co było poczuciem wolności twórczej. Znalazłem bliźniacze dusze, może mądrzejsze i wrażliwsze. Edukacja wyłącznie teatralna ograniczała się do pewnych ram. Zetknąłem się z ludźmi, którzy więcej wiedzieli o filozofii, o sztuce. (…) To wpłynęło na całe życie – mówił Boukołowski.

KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, Sound Place i Studio Company. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

W kwietniu „Miś”

Do tej pory podczas uroczystych premier w kinie Kultura w nowej odsłonie zostały zaprezentowane m.in. „Wesele” Andrzeja Wajdy, „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna, „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego, „Constans” Krzysztofa Zanussiego, „Eroica” Andrzeja Munka. W kwietniu cyfrową premierę będzie miała komedia „Miś” w reżyserii Stanisława Barei.

 

Rekonstrukcja filmu „Nikt nie woła” była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

 

Paulina Bez

 

13.03.2012