NInA Wersja Beta "Nowa fala seriali"

W dniach 19-22 maja w Warszawie odbędzie się festiwal NInA Wersja Beta „Nowa fala seriali”.

Jakie mechanizmy produkcji, edukacji i finansowania stoją za sukcesem amerykańskich produkcji? Co sprawia, że w niektórych europejskich krajach powstają wybitne tytuły, a w innych jest ich bardzo niewiele? Gdzie się podziały polskie seriale? Kto ogląda seriale i kim jest showrunner? – na te pytania odpowiedzi poszukają polscy i zagraniczni goście podczas festiwalu NInA Wersja Beta „Nowa fala seriali”, który odbędzie się w dniach 19-22 maja 2016.

Kulisy serialowej rewolucji

Drugi dzień festiwalu, piątek, 20 maja upłynie pod znakiem dyskusji i debat wokół najważniejszych kwestii związanych z produkcją seriali. Festiwalowy dzień o godz. 10.00 otworzy panel „Kulisy rewolucji” z udziałem zagranicznych gości festiwalu: Francesco Capurro – koordynatora największego festiwalu serialowego w Europie – Europejskiego Forum Koprodukcyjnego Series Mania; Iana Macdonalda – medioznawcy, wykładowcy Uniwersytetu w Leeds; Vincenta Lannoo – belgijskiego reżysera, scenarzysty i producenta seriali i filmów fabularnych, twórcy serialu „Trepalium” wyprodukowanego przez francuską telewizję Arte, a także Christiana Wikandera – scenarzysty i producenta telewizyjnego, odpowiedzialnego między innymi za „Most nad Sundem” i „Prawdziwych”. Rozmowę o tym, co nowego jest w nowej fali seriali, co przyczynia się do sukcesu amerykańskich produkcji, a wreszcie co sprawia, że w niektórych krajach europejskich powstają wybitne tytuły a w innych jest ich bardzo niewiele poprowadzi Michał Oleszczyk.

Gdzie się podziały polskie seriale?

20 maja, o 11.45, odbędzie się dyskusja o tym, „Gdzie się podziały polskie seriale?”, kiedy przestaniemy tęsknić za „Alternatywy 4”, dlaczego mamy w Polsce tak mało nowych, autorskich seriali i czy stać nas tylko na kopiowanie zachodnich tytułów? Uczestnicy polskiego panelu: Maciej Chmiel – dyrektor Programu 2 Telewizji Polskiej, dziennikarz telewizyjny i radiowy, producent; Maciej Kubicki – producent kreatywny, story edytor i prowadzący zespoły scenariuszowe między innymi „Paktu” i „Bez tajemnic”; Oriana Kujawska – kierowniczka literacka ds. seriali w telewizji TVN; Magdalena Łazarkiewicz – scenarzystka, reżyserka filmowa i telewizyjna, współautorka między innymi „Ekipy” i „Głębokiej wody” i Maciej Strzembosz – producent filmowy, scenarzysta i reżyser, członek Polskiej Akademii Filmowej – wspólnie zastanowią się co można zrobić, aby wspierać ambitne produkcje i jaka jest – w tym kontekście – misja instytucji publicznych.
Dyskusję poprowadzi Błażej Hrapkowicz, a poprzedzi ją pokaz krótkiego reportażu – sondy, którą przeprowadził wśród polskich scenarzystów i producentów serialowych Piotr Januszewicz.
Oba panele będą transmitowane na żywo na stronie NInA i w portalu Ninateka.

Publiczność vs branża

20 maja, o godz. 14.45 swoją premierę będzie miał dokument „Seryjni” o serialowej publiczności, w którym twórcy filmu, vlogerzy z kanału jakbyniepaczec, rozmawiają z przedstawicielami serialowej publiczności, a także z teoretykami, specjalizującymi się w rynku telewizyjnym. O tym, kim jest polski widz serialowy, jakie ma zwyczaje, gdzie, kiedy, z kim i co ogląda będą wspólnie zastanawiać się: Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy; Joanna Nowakowska (prowadzi projekty badawcze związane z rynkiem wideo) i Kaja Szafrańska – vlogerka z jakbyniepaczec, miłośniczka i znawczyni seriali. W sekcji poświęconej publiczności zaprezentowane zostaną wyniki badań oglądalności wideo w sieci, które specjalnie z okazji festiwalu przeprowadziła firma MEC Global. Rozmowę poprowadzi Mateusz Halawa. 

Podczas festiwalu polską premierę będzie miał dokument „Showrunners” o twórcach amerykańskich seriali, specjalna sekcja „Odkrycia serialowe”, podczas której goście festiwalu zarekomendują warte obejrzenia, a mniej znane seriale, a także Writers’ Room, czyli specjalny warsztat dla scenarzystów, będący symulacją profesjonalnego pokoju scenarzystów.

Seriale a media interaktywne

Przestrzenią do wymiany wiedzy i doświadczeń dla twórców i entuzjastów mediów interaktywnych, ale także tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat internetowego życia seriali będzie spotkanie Story Code. Story Code to międzynarodowa społeczność, skupiająca osoby poszukujące nowoczesnych form narracji. W NInA, w sobotę 21 maja Vincent Lannoo z telewizji Arte na przykładzie serialu „Trepalium” i towarzyszącej mu interaktywnej produkcji „A l’ombre de Mur, journal d’un inutille” opowie o tym, jak budować historie przy jednoczesnym wykorzystaniu kilku kanałów komunikacji. Spotkanie poprzedzi projekcja pierwszego odcinka serialu. Z kolei przedstawiciele agencji Mimo.ooo przedstawią wyniki dotychczasowej pracy nad pierwszym polskim serialem 360 stopni!

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Informacja prasowa

16.05.2016