„Nina” wygrywa w Karlskronie

Olga Chajdas otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Carl w Karlskronie.

Kolejna nagroda dla filmu „Nina”

28 sierpnia ogłoszono zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Carl w Karlskronie.  W konkursie głównym Festiwalu – Baltic Film Competition – nagrodę za najlepszą reżyserię zdobyła Olga Chajdas za swój reżyserski debiut.  Wcześniej „Nina” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie The Big Screen Award.

Nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Karlskronie zdobył szwedzki film „Granica” („Border”), nagrodzony poprzednio w sekcji Un Certain Regard w Cannes. „Granica” jest także szwedzkim kandydatem do Oscara.

Uzasadnienie Jury

„Dwie główne postaci kobiece w filmie «Nina», to silne, inteligentne kobiety, które nie boją się być sobą. Film jest prawdziwą love story. W filmie podkreślone zostały problemy związane z poczęciem dziecka i oczekiwaniami zarówno jednostek, jak i społeczeństwa na temat posiadania dzieci. Obraz stawia ważne moralne pytania, ale nie potępia. Aktorstwo w filmie jest dopracowane i naturalne. Kluczowe tematy filmu, takie jak homoseksualizm, płeć i różnice klasowe, przedstawione są w subtelny sposób” – możemy przeczytać w uzasadnieniu Jury, które doceniło również piękne zdjęcia i scenografię.

„Nina”

„Historia nieoczekiwanej trudnej miłości, pogmatwanych relacji, skomplikowanych wyborów. Małżeństwo Niny i Wojtka wkracza w fazę kryzysu. Od lat starają się o dziecko. Kolejne kroki, pomysły i działania nie przynoszą skutku. Szukają surogatki i tak poznają Magdę. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują” – piszą producenci obrazu.

Główne role w filmie zagrali Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka. Scenariusz filmu napisały wspólnie Olga Chajdas oraz Marta Konarzewska. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk. Producentem filmu jest firma Film It. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.ciff.se

Na podstawie informacji prasowej


29.08.2018