Filmowa Noc Muzeów na Daniłowiczowskiej 18B

20 maja Filmoteka Narodowa i Studio Bank zapraszają na filmową Noc Muzeów. 

20 maja 2017 roku, przy ulicy Daniłowiczowskiej 18B, będzie można przenieść się do czasów okupowanej Warszawy i wydarzeń sierpnia 1944 roku. Tego dnia Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe (WPH) otworzy podwoje historycznego budynku Banku Polskiego, którego mury były świadkiem wydarzeń okupacyjnych i powstańczych. WPH, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz Studio Bank i Filmoteka Narodowa zapraszają na szczególne wydarzenie na mapie warszawskiej Nocy Muzeów.

Noc Muzeów na Daniłowiczowskiej 18B

W Noc Muzeów w 2017 roku, przy ul. Daniłowiczowskiej 18B, będzie można przenieść się na tętniący życiem dziedziniec kamienicy w okupowanym mieście. Realistyczna sceneria i inscenizacje życia okupowanej Warszawy, dźwięki piosenek i zabawy uliczne – o które zadba Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” – stanowić będą oprawę dla ekspozycji wyjątkowych, często osobistych pamiątek, dokumentów i fotografii pochodzących z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego.

Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową w Studio Bank powstanie „Kino Retro”, którego program zostanie wzbogacony pokazami unikatowych materiałów filmowych udostępnionych przez Filmotekę Narodową i Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Jak na studio fotograficzne przystało, będzie też można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, stylizowane na zdjęcie z epoki.

W historycznym budynku dawnego Banku Polskiego będzie można przenieść się do roku 1943 i dowiedzieć się więcej o tzw. akcji „Góral”, a także o późniejszych wydarzeniach 1944 roku, gdy w słynnej Reducie Banku Polskiego toczyły się zacięte walki podczas Powstania Warszawskiego. Mury obecnej siedziby Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego są cichym świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla historii Warszawy i Polski.

Materiały z archiwum Filmoteki Narodowej

Program Nocy Muzeów w historycznej siedzibie Banku Polskiego zostanie wzbogacony pokazami unikatowych materiałów filmowych udostępnionych przez Filmotekę Narodową i Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. W zabytkowej przestrzeni Studia Bank wyświetlane będą filmy prezentujące piękno przedwojennej Warszawy, życie okupowanego miasta oraz realia zniszczonej stolicy.

Seanse filmowe w „Kinie Retro” w Studio Bank prezentowane będą w godzinach: 19.00 – 01.00

Zobaczyć będzie można między innymi fragmenty filmów fabularnych „Zakazanych Piosenek” (1946) Leonarda Buczkowskiego i „Cafe pod Minogą” (1959) Bronisława Broka oraz unikatowe materiały filmowe dokumentujące życie okupowanej i trawionej wojną Warszawy, takie jak: „Warszawska Niedziela” (reportaż z 1938), film dokumentalny „Poland” (1945) Juliena Bryana, Polskie Kroniki Filmowe realizowane przez Polską Agencję Telegraficzną, niemieckie kroniki wojenne, które realizowano na terenie Generalnego Gubernatorstwa, Kroniki oblężonej Warszawy.

W Studio Bank uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli wyjątkową okazję wcielić się w bohaterów okupowanej Warszawy i uwiecznić tę chwilę na pamiątkowym zdjęciu, stylizowanym na zdjęcie z epoki.

Akcja „Góral”

W Banku Polskim, 12 sierpnia 1943 roku rozpoczęła się tzw. akcja „Góral” nazywana także akcją na 100 milionów. Choć faktycznie była przeprowadzona kilkaset metrów od budynku to swój początek miała na jego terenie. Polskim pracownikom banku powierzono rozpracowanie tras przejazdu furgonu z pieniędzmi i wielkości przesyłki. W jej wyniku uprowadzono samochód bankowy z pieniędzmi o wartości prawie 105 milionów okupacyjnych złotych. Jej kryptonim wywodzi się od potocznego określenia banknotów o nominale 500 złotych emitowanych podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie – tzw. „górali”. O szczegółach akcji „Góral” opowie Jacek Rozenek aktor, varsavianista i współzałożyciel Fundacji Virtuti Artis, który, specjalnie dla odwiedzających wystawę przy Daniłowiczowskiej, w oparciu o materiały historyczne nagrał opowieść o tej brawurowej akcji w formie audiobooka.

Wystawa

Realistyczna sceneria, aranżacje przedstawicieli Grupy Historycznej „Radosław”, dźwięki piosenek, filmy o przedwojennej, okupowanej i powojennej Warszawie stanowić będą oprawę dla ekspozycji wyjątkowych, często osobistych pamiątek, dokumentów i fotografii pochodzących z okresu Powstania Warszawskiego. Miłośnicy mundurów będą mieli szansę obejrzeć unikalne umundurowanie i wyposażenie Powstańców. Poprzez organizację wzruszającej i pełnej niezwykłych opowieści wystawy zostanie oddany hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego.

Program Nocy Muzeów na Daniłowiczowskiej 18B

Inscenizacja życia mieszkańców okupowanej Warszawy.
Opowieść o akcji „Góral” – jednej z najważniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia w czasie okupacji niemieckiej.
Inscenizacje z epoki: powstańcze barykady, powstańczy szpital, punkt łączności, rusznikarnia, kuchnia polowa i diorama z epoki.
Wystawa pamiątek z Powstania Warszawskiego, w tym unikalne umundurowanie i wyposażenie Powstańców, dokumenty, fotografie.
Życie kulturalne okupowanej Warszawy w Studio Bank: KINO – projekcje filmów dokumentalnych o życiu przedwojennej, okupowanej i zrujnowanej Warszawy, FOTO – pamiątkowe zdjęcia w stylistyce okresu okupacyjnego.

Termin i miejsce

20 maja 2017 od godz. 19.00 do 1.00 w nocy

Siedziba WPH, STUDIO BANK i dziedziniec kamienicy przy ul. Daniłowiczowskiej 18B, róg ul. Bielańskiej w Warszawie

Organizatorzy: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe, Centrum Mundurowe WPH, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, Studio Bank

Partnerzy: Filmoteka Narodowa, Fundacja Virtuti Artis

Informacja prasowa 

16.05.2017