Nominacje do nagród Gold Panda dla polskich filmów

„Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci otrzymała aż trzy nominacje do nagród Gold Panda. Wśród nominowanych znalazły się także inne polskie animacje i dokumenty. Laureatów nagród poznamy 4 listopada 2015 r. 

Polskie animacje nominowane do nagród Gold Panda

3 nominacje dla Jerzego Kuci za „Fugę na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”

Kadr z filmu „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”

Film Jerzego Kuci „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” otrzymał aż trzy nominacje do prestiżowych nagród Gold Panda w kategorii filmów animowanych – nominację do Grand Prix, nominację dla najlepszego zagranicznego krótkiego filmu animowanego oraz nominację za najlepsze efekty wizualne. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” to refleksyjna opowieść, zrealizowana w poetyckiej formule filmowej opartej na relacji obrazu i muzyki. Film przedstawia proces poszukiwania specyfiki pejzażu i wyzwalania ludzkich emocji, przywołując wydarzenia, które miały miejsce w przedstawionej scenerii. Najnowszy film Jerzego Kuci zdobył do tej pory wiele nagród na festiwalach m.in. Animatorze w Poznaniu, Etiuda & Anima w Krakowie, festiwalu Be There! na wyspie Korfu, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Hiroszimie. 

„To pewna wiadomość”

Kadr z filmu „To pewna wiadomość”

Z kolei animacja Joanny Jasieńskiej-Koronkiewicz „To pewna wiadomość” otrzymała nominację do nagrody specjalnej jury. Film powstał w ramach cyklu „Namaluj mi bajkę” i został zrealizowany w technice malarskiej. To zabawna lecz prawdziwa historia pewnej plotki. Trzynastominutowa animacja jest adaptacją baśni Andersena.

Polskie dokumenty nominowane do nagród Gold Panda

„Punkt wyjścia”

Kadr z filmu „Punkt wyjścia”

Wśród filmów dokumentalnych nominację do nagrody dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego w kategorii „Społeczeństwo” otrzymał „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka. W filmie poznajemy historię Anety, która „zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie mieszka chora od najmłodszych lat pani Helena. W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, dlatego namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie. Anetę czeka próba, w której pomoże jej pani Helena. Obraz został nagrodzony na wielu festiwalach, wygrał m.in. na festiwalu w Sheffield, Koszalinie oraz Bydgoszczy, a ostatnio w Budapeszcie.

„Autorki”

Kadr z filmu „Autorki”

Dokument „Autorki” Janusza Mrozowskiego jest nominowany do nagrody Best Society Concern. „Autorki” to opowieść o czterech kobietach, które odsiadując wyrok w zakładzie karnym w Krzywańcu, postanowiły wziąć udział w nietypowym projekcie. Pod opieką duetu artystycznego, reżysera Łukasza Chotkowskiego i dramatopisarki Magdy Fertacz, napisały sztukę, której są nie tylko bohaterkami, ale przede wszystkim autorkami. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 4 grudnia 2015 r.

„Salon sióstr W.”

Kadr z filmu  „Salon sióstr W.”

Jakub Stożek otrzymał nominację do nagrody dla najlepszego reżysera za film „Salon sióstr W.”. Film opowiada o jedynym w Polsce salonie urody przeznaczonym dla kobiet z chorobą nowotworową. Prowadzą go dwie siostry, Joanna Wiszniewska i Jolanta Wiewióra, które z własnych doświadczeń wiedzą, jak krępująca dla pacjentek może być wizyta u fryzjerki lub kosmetyczki. W salonie sióstr W. jest odwrotnie – klientki mają okazję do swobodnego porozmawiania o swoich marzeniach i lękach związanych z chorobą.

Nagrody Gold Panda przyznawane są co dwa lata od 1991 r. podczas Syczuańskiego Festiwalu Telewizyjnego. 

Więcej informacji o nominowanych na stronie: www.sctvf.com/en

26.10.2015