Nominacje do nagrody Gwarancje Kultury 2014

Ogłoszono nominacje do Gwarancji Kultury, nagród przyznawanych przez TVP Kultura dla najlepszych i najciekawszych w minionym roku osób, zespołów i zjawisk kulturalnych.

Nominacje w kategorii film:

  • Filip Dzierżawski – za bezkompromisowy portret grupy muzyków w filmie dokumentalnym „Miłość”, będącym równocześnie uniwersalną opowieścią o sile przyjaźni i konsekwencjach bycia artystą. Za pionierskie w polskim dokumencie połączenie inscenizacji, zdjęć archiwalnych i dokumentalnych.
  • Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Zbigniew Waleryś – dla duetu reżyserskiego za stworzenie w filmie „Papusza”, po raz pierwszy w polskim kinie, panoramy losów polskich Cyganów na przestrzeni ostatniego wieku oraz dla Zbigniewa Walerysia za wykreowanie portretu człowieka zawieszonego pomiędzy tradycją a degradującą teraźniejszością, przed którą nie ma ucieczki.
  • Paweł Pawlikowski, duet aktorski Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej – dla reżysera Pawła Pawlikowskiego za mistrzowską formę w filmie „Ida”, w którym subtelnie zmierzył się z najtrudniejszymi tematami polskiej historii i pamięci. Reżyser osiągnął także największy sukces frekwencyjny polskiego kina za granicą od 1948 roku. Dla Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej za wielowymiarowe i magnetyzujące kreacje aktorskie w filmie „Ida”.

Supergwarancje dla Martina Scorsese i Andrzeja Wajdy

Organizatorzy postanowili przyznać dwie specjalne nagrody mistrzowskie. Nagrody powędrują do dwóch reżyserów: Martina Scorsese – za przeprowadzoną z wielkim rozmachem akcję „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina”, promującą najważniejsze polskie filmy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem polską kulturę i sztukę. Za pasję z jaką śledzi i wspiera światową kinematografię, przywracając międzynarodowej publiczności zapomniane arcydzieła z najdalszych zakątków globu oraz do Andrzeja Wajdy – za odwagę w artystycznym zmierzeniu się z legendą Lecha Wałęsy w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, za mistrzowskie połączenie zdjęć archiwalnych ze scenami fabularnymi. Za ciągłe poszukiwania artystyczne, za otwartość na nowy język filmowy, za dzieła pomagające zrozumieć naszą historię, które jednocześnie współtworzą narodowe mity.

Wręczenie nagród – 11 kwietnia

W tym roku uroczystość rozdania nagród odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 20:00 w Telewizji Polskiej. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na antenie TVP Kultura. Galę uświetni koncert Tomasza Stańki z krakowskim zespołem Kroke.

 

Więcej informacji na stronie: www.tvp.pl/kultura/wydarzenia/gwarancje-kultury.

 

Na podstawie informacji prasowej

27.03.2014