Nominacje do Oscara dla koprodukcji „Aida” i Dariusza Wolskiego

Współfinansowana przez PISF „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić otrzymała nominację do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska. Wśród nominowanych za zdjęcia jest również Polak Dariusz Wolski za film „News of the World”. 93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 kwietnia br.

„Aida” („Quo vadis, Aida?”) – koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski – jest kandydatem do Oscara zgłoszonym przez Bośnię i Hercegowinę. Dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiada historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Przy produkcji obrazu, oprócz Polski, udział wzięły Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Francja, Norwegia i Turcja. Za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, za montaż Jarosław Kamiński, a autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Film otrzymał już dwie nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w kategoriach: film nieanglojęzyczny i reżyseria. Jest też nominowany do Independent Spirit Awards, jednych z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie niezależnym. Wcześniej był prezentowany na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (konkurs główny), 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a także w sekcji World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan.

Fabuła filmu

Bośnia, lipiec 1995. Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Co jest na horyzoncie dla jej rodziny i ludzi – ratunek czy śmierć? Który ruch powinna wykonać?

Reżyserką i autorką scenariusza jest Jasmila Žbanić, której debiut fabularny – „Grbavica” zdobył w 2006 roku Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie, a także był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy Film i Najlepsza Aktorka. Žbanić znalazła się w jury tegorocznego Berlinale.

Polak z nominacją za zdjęcia

Nominację do Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” („News of the World”) otrzymał Dariusz Wolski. Urodzony w Warszawie w 1956 roku, studiował w łódzkiej szkole filmowej. W wieku 23 lat wyjechał do USA.

Jest autorem zdjęć do „Mrocznego miasta” Alexa Proyasa, trzech pierwszych części sagi „Piraci z Karaibów”, filmów Tima Burtona i ostatnich produkcji Ridleya Scotta, w tym „Prometeusza”, „Marsjanina” i kręconego obecnie „House of Gucci”. Mimo znaczącego dorobku nigdy dotąd nie był nominowany do Oscara. Za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” otrzymał ostatnio nominację do nagród American Society of Cinematographers, skupiającego autorów zdjęć filmowych.

15.03.2021