Nominowani do Nagrody Cybulskiego

Małgorzata Buczkowska, Agata Buzek, Magdalena Czerwińska, Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos zostali w tym roku nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

 

Listę nominowanych ogłosiła Fundacja Kino, organizator konkursu. Aktorzy są honorowani za filmowe kreacje z ostatniego sezonu.

 

Agata Buzek otrzymała nominację za rolę w „Rewersie” Borysa Lankosza; Roma Gąsiorowska za rolę w dwóch filmach – „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego i „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka; Małgorzata Buczkowska – także za rolę w filmie „Jestem twój”; Magdalena Czerwińska – za rolę w „Wojnie polsko-ruskiej” Żuławskiego i w „Pokoju szybkich randek” Anny Maliszewskiej (części „Demakijażu”). Eryk Lubos otrzymał nominację za kreację w dramacie „Moja krew” Marcina Wrony.

 

W tym roku przypada 40. rocznica ustanowienia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nominowany do niej aktor nie może mieć więcej niż 35 lat. Pierwszym laureatem nagrody był w 1969 r. Daniel Olbrychski, wśród nagrodzonych są m.in. Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Artur Żmijewski, Sonia Bohosiewicz, Maciej Stuhr.

 

Laureata tegorocznej nagrody poznamy 7 grudnia podczas gali w Warszawie.

 

19.10.2009