Norwesko-polskie warsztaty w Jarocinie

26 września rozpoczął się drugi etap warsztatów Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Telewizji. W tej części projektu do wykładowców dołączy Marcin Kot Bastkowski. Pierwsze zajęcia odbywały się w Oslo w dniach 17-23 sierpnia.

Warsztaty fotograficzne: Oslo – miasto, które nie śpi

Podczas zajęć w Oslo, uczestnicy warsztatów fotograficznych, wspierani przez wykładowców: Damiana Heinischa i Chrisa Harrisona, mieli okazję stworzyć fotograficzny portret miasta i jego mieszkańców. Zdjęcia zrobione podczas warsztatów, będą prezentowane podczas wystaw w Polsce i Norwegii oraz wydane w formie albumu.

Warsztaty filmowe – od pomysłu do realizacji

Warsztaty Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii to okazja, by pod okiem cenionych reżyserów przejść całą drogę powstawania filmu – od pomysłu do realizacji filmów krótkometrażowych. Uczestnicy zdobywają praktyczną wiedzę filmową z zakresu podstaw reżyserii, przygotowania tekstu scenariuszowego, realizacji obrazu filmowego, aktorstwa, montażu i postprodukcji.

Filmy przygotowane w ramach warsztatów oscylują wokół zagadnień związanych z szeroko rozumianą multikulturowością, gdzie najważniejszym założeniem jest promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych i religijnych.

W ramach warsztatów odbywają się dwa równoległe kursy fabularne i kurs dokumentalny. Wykładowcami są Magdalena Łazarkiewicz, Marcin Koszałka, Magnus von Horn, Marcel Kraft i Marcin Kot Bastkowski.

Projekt jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych w ramach programu: „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, oraz współfinansowany przez Gminę Jarocin i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej: www.norwayacademy.eu.

Marcin Kot Bastkowski – montażysta filmowy

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej i Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM). Zawodowo montuje od 1994 roku. W filmie fabularnym, jako montażysta debiutował przy „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana. Jego wkład w ten film został doceniony nagrodą za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1999 roku. Z Jerzym Hoffmanem ponownie spotkał się przy filmie „1920 Bitwa Warszawska” i otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategorii montaż w 2012 roku. „Potop Redivivus” to kolejne wspólne dzieło z Jerzym Hoffmanem, które polegało na znacznym skróceniu odrestaurowanego filmu z roku 1974. Spośród montowanych przez niego seriali najbardziej znany jest „Oficer” i „Misja Afganistan” w reżyserii Macieja Dejczera. W roku 2002 w tym duecie powstał spektakl Teatru Telewizji „Pielgrzymi”, który został wyróżniony nagrodą za montaż na II Festiwalu Teatrów „Dwa Teatry” w Sopocie. Oprócz wielu znanych i nagradzanych filmów fabularnych, w jego dorobku znajdują się filmy dokumentalne. Ostatni z nich, pełnometrażowy film dokumentalny wyreżyserowany przez Hannę Polak „Nadejdą lepsze czasy”, zdobył ponad dwadzieścia nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. Nagrodę Specjalną Jury na International Documentary Festival Amsterdam (IDFA), Grand Prix of ArtDoc na Art DocFest w Moskwie, nagrodę główną Viktor na Doc.fest w Monachium, nagrodę Millenium dla najlepszego filmu dokumentalnego na Docs Against Gravity w Warszawie. Marcin Kot Bastkowski jest ponadto autorem montażu w filmach: „Sęp” reż. Eugeniusz Korin, „Kochaj i tańcz” reż. Bruce Parramore i „Between 2 Fires” reż. Agnieszka Łukasiak.

Na podstawie informacji prasowej

29.09.2015