Nowa trasa Polski Światłoczułej

Na przełomie sierpnia i września rusza kolejna trasa Polski Światłoczułej. Tym razem widzowie obejrzą film „Cześć Tereska” w reżyserii Roberta Glińskiego. Po pokazach, z publicznością spotkają się reżyser filmu oraz Karolina Sobczak, odtwórczyni roli Renaty. Finałem trasy będzie „malowanie światłem” na festiwalu „Hommage à Kieślowski” w Sokołowsku.

Cześć Tereska

„Cześć Tereska” to obserwacja egzystencji polskiego blokowiska. Bohaterką jest 15-letnie Tereska. Skromna, niczym nie wyróżniająca się nastolatka. Jej największymi marzeniami są kariera projektantki i wielka miłość. Tereska rozpoczyna naukę w szkole krawieckiej, jednak nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku. Nie znajdując dość uczucia i zainteresowania swoimi problemami w domu, zawiera dziwną przyjaźń z kalekim portierem Edziem, samotnym alkoholikiem, jeszcze bardziej niż ona poszukującym bliskości drugiego człowieka. Ale to w szkole dziewczyna uczy się życia: szybko zrozumie, że trzeba się przystosować do twardej rzeczywistości naśladując tych, którzy swobodniej poruszają się w otaczającym świecie. Jej przewodniczką staje się koleżanka z klasy, Renata. Dziewczyna uczy Tereskę jak palić i pić, jak się całować, jak kraść.

 

Film otrzymał w 2001 roku Złote Lwy Gdańskie na FPFF, Nagrodę Specjalną na festiwalu w Karlovych Varach i Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu roku. Odtwórczynie głównych ról – Ola Gietner i Karolina Sobczak – otrzymały najważniejszą amerykańską nagrodę dla młodych aktorów – Young Artist Award w kategorii Najlepsza młoda aktorka w filmie zagranicznym.

Polska Światłoczuła

Projekt Polska Światłoczuła ma już rok. W maju otrzymała Nagrodę PISF w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe. Objeżdża Polskę z projekcjami filmów, które prezentowane są nie tylko w kinach i domach kultury, ale też w więzieniach, kościołach i starych salach operowych. Wysokiej jakości kopie cyfrowe sprawiają, że projekcje nie różnią się jakością od tych w najlepszych kinach stolicy. Po seansach organizatorzy zapraszają do dyskusji o filmie.

 

Trasa Polski Światłoczułej z filmem „Cześć Tereska”:

  • 27.08 Kazimierz Dolny
  • 28.08 Krasnobród
  • 29.08 Przecław
  • 30.08 Olszanica
  • 31.08 Uherce Mineralne (projekcja dla osadzonych w Zakładzie Karnym)  
  • 01.09 Nowy Wiśnicz (projekcja dla osadzonych w Zakładzie Karnym)
  • 02.09 Jaworzno
  • 03.09 Kamienna Góra
  • 04.09 Kromnów
  • 07-09.09 Sokołowsko – festiwal „Hommage à Kieślowski”, malowanie światłem

Projekt Polska Światłoczuła jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Strona internetowa projektu: http://polskaswiatloczula.pl.

16.08.2012