Nowa wystawa WFDiF "Cichociemni. Spotkania filmowe" otwarta

17 października 2016 odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy edukacyjnej WFDiF „Cichociemni. Spotkania filmowe”. Projekt jest współfinansowany przez PISF. 

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział jej organizatorzy oraz twórcy filmu „My cichociemni. Głosy żyjących” m.in. dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Włodzimierz Niderhaus, reżyser filmu Paweł Kędzierski, autor zdjęć Jacek Petrycki, autor scenografii Marek Chowaniec, aktor Dariusz Wnuk rodziny „Cichociemnych” oraz przedstawiciele Fundacji imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Spotkanie poprowadził Andrzej Bukowiecki. 

Nowa wystawa w WFDiF

Przestrzeń Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ponownie otwierzyła się dla wszystkich pragnących zgłębiać filmowe tajniki. W specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni, 17 października została otwarta wyjątkowa wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, będąca jedynym w Polsce obiektem łączącym plan filmowy i ekspozycję historyczną. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca 2017 roku.

„Wystawa powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie wytwórni filmów historycznych – dokumentalnych i fabularnych. Na wystawie łączymy płaszczyznę filmową i historyczną. Mówimy o procesie powstawania filmu ale również poruszamy ważne wątki historyczne dotyczące Cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy byli szkoleni w Wielkiej Brytanii a później drogą lotniczą transportowani do Polski” – mówiła o wystawie edukatorka Joanna Kacperczyk. 

Trzecia wystawa filmowa 

„Cichociemni. Spotkania filmowe” to już trzecia wystawa filmowa realizowana przez WFDiF. W poprzednich latach można było odwiedzać wystawę Plan Filmowy, której tematem był film „Miasto 44” Jana Komasy. Ogromna popularność ekspozycji zaowocowała kolejną edycją projektu, poświęconą filmowi „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Jest ona nadal otwarta dla zwiedzających.

Historia niezwykłych skoczków Armii Krajowej

Poprzez wystawę Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w szczególny sposób przypomina historię niezwykłych skoczków Armii Krajowej. Ogłoszenie roku 2016 – Rokiem Cichociemnych stało się inspiracją do zwrócenia uwagi na dwie wyjątkowe produkcje filmowe – dokument Marka Widarskiego „Cichociemni” oraz fabularyzowany dokument Pawła Kędzierskiego „My cichociemni. Głosy żyjących”, który stał się impulsem do stworzenia instalacji oraz głównym tematem ekspozycji.

„My cichociemni. Głosy żyjących”

Film „My cichociemni. Głosy żyjących” to zrealizowany w 2009 roku w formule fabularyzowanego dokumentu zapis pasjonujących losów polskich żołnierzy, którzy po klęsce wrześniowej trafili do Anglii i zasilili szeregi elitarnej jednostki specjalnej – pierwowzoru renomowanego oddziału Grom, podejmując się ryzykownych misji na terenie okupowanej Polski i biorąc udział w walkach Powstania Warszawskiego. Wypowiedzi ostatnich żyjących Cichociemnych przeplatane są unikalnymi zdjęciami dokumentalnymi i aktorskimi rekonstrukcjami.

„Już kilka lat upłynęło od momentu realizacji tego filmu. Nikt nie miał wątpliwości, że jest to tak ważna sprawa, że musi się odwzorować na taśmie filmowej. Wiele godzin spędziłem na rozmowach z bohaterami filmu np. z generałem Bałukiem, który jeszcze wtedy był w pełni sił. Czuliśmy presję czasu. Nasi bohaterowie odchodzili i trzeba to było robić jak najszybciej” – mówił dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Włodzimierz Niderhaus. 

O pracy nad filmem opowiedział również reżyser Paweł Kędzierski: „Po wojnie Cichociemni porozjeżdżali się po całym świecie, ale raz do roku spotykali się wszyscy razem. Dzięki temu można ich było zebrać w jednym miejscu, wysłuchać, dać im się wypowiedzieć. Tak powstał ten film. Zgromadziliśmy bardzo dużo materiałów, o wiele więcej niż weszło do filmu”.

„To był wyjątkowy film. To, czego się dowiedzieliśmy i to, co mieliśmy przekazać było tak mocne, że moim zadaniem było nie przeszkadzać. Kamera miała być niewidoczna, żeby to, co jest prawdziwe przenieść na ekran. Tematem tego filmu jest prawda a nie fantazja artysty” – podkreślał autor zdjęć Jacek Petrycki.

„Na planie filmu spotkaliśmy się z Cichociemnymi. Między ujęciami podpytywaliśmy ich o to, co robili, czy się bali. Czuło się w nich ogromną żywotność” – wspominał aktor Dariusz Wnuk.

Projekt ze wsparciem PISF

Wystawę oglądać można w Warszawie na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przy ulicy Chełmskiej 21. Uwaga! Obowiązują zapisy! Rezerwacja terminów: tel. 22 559 32 06, 22 559 32 28 planfilmowy@wfdif.pl.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem wystawy jest Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie WFDiF: www.spotkaniafilmowe.pl.

Paulina Bez

17.10.2016