Nowe Horyzonty ruszają w podróż

Jeśli komuś nie udało się wybrać do Wrocławia na ostatnią edycję festiwalu Era Nowe Horyzonty to jeszcze nic straconego – może nadrobić filmowe zaległości. W Warszawie ruszył właśnie cykl Era Nowe Horyzonty Tournee. W ciągu najbliższych kilku tygodni najlepsze filmy minionej edycji wrocławskiej imprezy będą prezentowane w 16 miastach w całej Polsce. Później będą systematycznie wprowadzane na ekrany kin studyjnych, a w czerwcu zostaną wydane na DVD.

 

– Co roku na festiwalu pojawia się kilka nowych tytułów, które odbijają się szerszym echem, są komentowane w mediach. Do tej pory były jednak niedostępne na rynku filmowym i osoby, którym nie udało się ich zobaczyć we Wrocławiu, nie miały szans na zapoznanie się z nimi w innym miejscu i czasie. Doszliśmy więc do wniosku, że powinniśmy pójść krok dalej i wziąć odpowiedzialność za wprowadzenie najważniejszych festiwalowych obrazów w obieg dystrybucyjny. – mówi Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej Jan Naszewski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. I zapowiada, że festiwalowe Tournee organizowane będzie odtąd co roku.

 

Co będzie można zobaczyć na przeglądzie? Przede wszystkim filmy, które spotkały się z szerokim oddźwiękiem na ostatniej edycji festiwalu, a także te, które otrzymały na nim nagrody. Wśród nich m.in. „Głód” Steve’a McQuinna, „Tlen” Ivana Wyrypajewa i „Las” Piotra Dumały.

 

Zapowiadana przez Stowarzyszenie dalsza dystrybucja filmów w kinach studyjnych i na DVD gwarantuje, że ważne obrazy, jakie co roku pojawiają się na imprezie, nie popadną w zapomnienie.

 

ERA NOWE HORYZONTY Tournée będzie można oglądać w następujących miastach:

  • 1-7 stycznia: Warszawa, Kino Muranów oraz Kraków Kino pod Baranami
  • 8-14 stycznia: Poznań, Kino Muza oraz Wrocław, Kino Warszawa
  • 15-21 stycznia: Łódź, Kino Charlie oraz Gdańsk, Gdańskie Centrum Filmowe
  • 22-28 stycznia: Katowice, Kino Światowid oraz Lublin, Kino Bajka
  • 29 stycznia-4 lutego: Gliwice, kino Amok oraz Kielce, Kino Moskwa
  • 5-11 lutego: Toruń, Centrum Sztuki Współczesnej oraz Szczecin, Kino Pionier
  • 12 – 18 lutego: Częstochowa, Ośrodek Kultury Filmowej i Białystok, Kino Forum
  • 19-25 lutego: Olsztyn, Centrum Kultury Filmowej Awangarda2 i Elbląg, Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid
04.01.2010