Nowe polskie debiuty w kinach

22 listopada na ekranach polskich kin pojawiły się dwa pełnometrażowe debiuty fabularne współfinansowane przez PISF. Od piątku widzowie mogą oglądać filmy „Supernova” Bartosza Kruhlika i „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej.

„Supernova”

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać zbliżające się wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

Film został nagrodzony na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Najlepszy debiut reżyserski) oraz bierze udział w Konkursie Filmów Fabularnych na festiwalu Black Nights w Tallinie.

Debiut reżyserski Bartosza Kruhlika powstał w ramach programu „60 Minut” Studia Munka. Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W rolach głównych występują Marek Braun, Marcin Hycnar i Marcin Zarzeczny. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Dymek.

Dystrybucja Forum Film Poland.

„Żelazny most”

„Żelazny most”, debiut reżyserski Moniki Jordan-Młodzianowskiej, to film osadzony w środowisku górniczym. Bohaterów poznajemy w momencie gdy w wyniku tąpnięcia mąż zostaje uwięziony pod ziemią, a jego los jest nieznany. Główną osią akcji jest poszukiwanie zaginionego górnika. Pozostali na powierzchni żona i przyjaciel męża muszą uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do wypadku.

W rolach głównych występują Julia Kijowska, Bartłomiej Topa i Łukasz Simlat. Autorem zdjęć jest Piotr Kukla, a producentką filmu jest Anna Wereda z firmy AUTOGRAF. Dystrybucja TVP.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


22.11.2019