Nowe polskie filmy na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

16. edycja festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Wszystkie nieprzespane noce” i „Ederly” w Konkursie Międzynarodowym

„Wszystkie nieprzespane noce”, fot. Endorfina Studio

Polskie premiery wezmą udział w Konkursie Międzynarodowym festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Jednym z nich jest dokument „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka (nagroda za reżyserię na Festiwalu Sundance). Film ukazuje generację ludzi urodzonych po przełomie ‘89 r., tworząc wciągający, pulsujący muzyką i miejskim rytmem portret imprezowiczów po omacku szukających swojego sposobu na życie. Kręcony był przez 2 lata w gronie przyjaciół reżysera – w prawdziwych mieszkaniach, klubach, w parkach i na ulicach, zacierając granicę między fabułą a dokumentem. Jest to też hołd złożony Warszawie, która staje się jednym z bohaterów tego naładowanego młodzieńczą energią filmu.

Drugim polskim konkursowym filmem jest „Ederly”, najnowsza produkcja w reżyserii Piotra Dumały. Zrealizowany w czerni i bieli autorski film, mający cechy surrealistycznej komedii z elementami kina grozy i filozoficznej baśni, to opowieść o miasteczku Ederly istniejącym na krawędzi jawy i snu. Kiedy trafia do niego główny bohater Słow – grany przez Mariusza Bonaszewskiego konserwator zabytków, zdaje sobie sprawę, że mieszkańcy miasta biorą go za zaginionego przed dwudziestoma laty miejscowego. Narzucają mu kolejne tożsamości, nazywając synem, bratem, narzeczonym czy kochankiem. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Piotra Dumały, publikowaną w odcinkach na łamach miesięcznika „Kino”.

„Zjednoczone Stany Miłości” w sekcji Panorama

W sekcji Panorama pokazany zostanie film Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości”, nagrodzony za scenariusz Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale. Pokaz na wrocławskim festiwalu będzie polską premierą filmu, który do kin wejdzie 29 lipca. W swoim trzecim w dorobku filmie (poprzedni film „Płynące wieżowce” otrzymały Nagrodę Publiczności na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty) młody reżyser kreśli portrety czterech kobiet w różnym wieku, mieszkanek prowincjonalnego blokowiska początku lat 90. Właśnie runął mur berliński, nadchodzą czasy tzw. transformacji i wszystko wydaje się możliwe, ale w przaśnych „domach z betonu” trwa jeszcze poprzednia epoka. Marzena, Iza, Agata i Renata próbują zacząć swoje życie od nowa, zrealizować uśpione marzenia i dać upust skrywanym dotąd namiętnościom i tęsknotom.

Pokaz specjalny filmu „Knives out”

W ramach festiwalu odbędzie się również pokaz specjalny „Knives out” najnowszego filmu Przemysława Wojcieszka. Za tytułem zaczerpniętym z piosenki Radiohead kryje się historia grupki znajomych z czasów szkolnych, którzy spotykają się z okazji rocznicy matury w domku letniskowym jednego z nich. Mają niewiele ponad 20 lat, ale niektórzy już zrobili kariery w międzynarodowych korporacjach i jak mantrę powtarzają, że są najlepszym pokoleniem Polaków. W miarę trwania wieczoru, w piknikowej podlanej alkoholem atmosferze, zaczynają uwalniać się ukryte w nich demony, fobie i pokłady frustracji. Jak mówi reżyser – chciał przyjrzeć się młodym wykształconym „ludziom sukcesu”, zafascynowanym nacjonalizmem i autorytarnym porządkiem, którzy swoimi wyborami nadają kształt polskiej współczesności. W powstawaniu scenariusza brali udział studenci PWST, którzy wnieśli do filmu własne doświadczenia.

Na podstawie informacji prasowej

23.05.2016