PISF i EAVE - stypendia dla polskich producentów

Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z europejskim stowarzyszeniem producentów audiowizualnych EAVE ogłasza partnerstwo, którego owocem będzie nowe stypendium dla polskiego producenta i polskiego projektu filmowego na warsztatach producenckich EAVE w 2017 roku.

Stypendium w wysokości 30.000 złotych celem pokrycia kosztów uczestnictwa w warsztatach EAVE 2017 jest finansowane przez PISF i zostanie przyznane jednemu z projektów, będących na etapie developmentu, przedstawianych na pitchingu Polish Days (27-29 lipca), najważniejszego wydarzenia branżowego w Polsce, organizowanego w ramach festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31 lipca 2016 r.) we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Nagrodę podczas gali Polish Days w dniu 29 lipca 2016 r. wręczy Kristina Trapp, dyrektor zarządzająca EAVE. O nowej współpracy PISF i EAVE Trapp wypowiada się bardzo entuzjastycznie: Na przestrzeni ostatnich kilku lat w EAVE wykształciło się nowe pokolenie zdolnych producentów. Ten trend doskonale ilustrują polskie projekty rozwijane ostatnio w ramach EAVE, również dzięki wsparciu PISF. Są to filmy takie jak „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2016 czy „Intruz” Magnusa von Horna, prezentowany w ramach Quinzaine des Réalisateurs na festiwalu w Cannes 2015. Bardzo nas cieszy wsparcie PISF dla młodych producentów celem rozwoju ich kariery międzynarodowej. Trudno wyobrazić sobie lepszą platformę współpracy niż MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, znany z prezentowania bezkompromisowych, innowacyjnych i oryginalnych filmów z całego świata. Filmów, które poszerzają horyzonty języka filmowego, sposobów ekspresji i opowiadania historii.

Magdalena Sroka, Dyrektor PISF:

Polscy producenci, którzy w ostatnich latach wzięli udział w warsztatach EAVE, stali się aktywnymi uczestnikami europejskiego rynku audiowizualnego. Nie tylko rozbudowali sieć kontaktów czy przyswoili teoretyczną wiedzę z zakresu realizowania koprodukcji międzynarodowych. Przede wszystkim faktycznie produkują z europejskimi partnerami filmy. Dlatego cieszę się z zacieśnienia współpracy z EAVE. Mam nadzieję, że przyznawana podczas Polish Days nagroda jeszcze bardziej zmobilizuje polskich producentów do drobiazgowego przygotowywania pitchingów, które są przecież jednym z najlepszych narzędzi do zrozumienia ich własnych projektów filmowych.

Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty i szefowa Polish Days, również podkreśla wagę nowej współpracy pomiędzy PISF a EAVE dla polskiej branży filmowej. Zainteresowanie polskim kinem na świecie wyraźnie wzrosło, podobnie jak otwartość polskiej branży filmowej na współpracę międzynarodową. Przez ostatnie kilka lat pracowaliśmy nad stworzeniem platformy do zacieśniania więzi i rozmowy o polskim kinie pomiędzy przedstawicielami polskiej i międzynarodowej branży filmowej. Ta nagroda oraz samo partnerstwo stanowią wyraz uznania dla Polish Days, ale przede wszystkim jest to niepowtarzalna okazja dla polskich projektów, poszukujących dalszych możliwości rozwoju. Wierzę, że polskie kino wykorzysta tę szansę.

EAVE

EAVE jest jednym z czołowych programów kształcenia zawodowego dla producentów w Europie, znanym przede wszystkim z organizacji warsztatów producenckich EAVE Producers Workshop. Edycja 2017 skierowana jest do producentów filmów fabularnych i dokumentalnych, którzy już funkcjonują w branży filmowej i telewizyjnej oraz pragną działać na skalę europejską dzięki poszerzaniu wiedzy na temat produkcji i koprodukcji w Europie i rozwijaniu ogólnoeuropejskiej sieci kontaktów. Warsztaty EAVE są dostępne również dla przedstawicieli innych gałęzi branży, w tym dla redaktorów zamawiających, przedstawicieli funduszy filmowych, obsługi prawnej i finansowej, przedstawicieli festiwali i marketów oraz zarządzających mediami. Corocznie w warsztatach uczestniczy grupa 50 osób, wybranych z niemal wszystkich krajów UE oraz krajów trzecich, którzy przyjeżdżają na trzy tygodniowe sesje warsztatów w ciągu roku.

Terminy: rozmowy kwalifikacyjne z wstępnie wybranymi kandydatami w październiku 2016, ogłoszenie wyboru w grudniu 2016. Terminy warsztatów w 2017 roku: marzec (Luksemburg), czerwiec i październik (Kopenhaga).

Szczegóły nt. programu EAVE oraz procedury aplikacyjnej dostępne są na stronie www.eave.org

PISF

Utworzony w 2005 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) jest najmłodszym instytutem filmowym Europy. Polska kinematografia ma długą tradycję kina wysokiej jakości, w tym dzieł wybitnych twórców, takich jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi czy Krzysztof Kieślowski; reżyserów, pracujących poza granicami kraju, przyczyniających się do rozwoju światowego dziedzictwa filmowego, jak Agnieszka Holland i Roman Polański, a także operatorów, jak Janusz Kamiński czy Sławomir Idziak, których praca jest doceniana na całym świecie. Ich osiągnięcia wyznaczają wysokie standardy dla młodego pokolenia filmowców. Rolą PISF jest tworzenie nowoczesnych systemów wsparcia dla polskiej branży filmowej — od rozwoju projektów filmowych, poprzez produkcję, aż po promocję, dystrybucję i rozpowszechnianie filmów polskich i europejskich. Wspieramy filmy na wszystkich etapach: od pomysłu do projekcji, kładąc szczególny nacisk na koprodukcje międzynarodowe. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.pisf.pl.

MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to największy w Polsce festiwal kina artystycznego. Co roku przedstawia widzom odważne kino autorskie, wybierając filmy bezkompromisowe, które przesuwają granice języka filmowego, form ekspresji i opowiadania historii. Festiwal skoncentrowany jest na widzu, potrafiąc wprowadzić do obiegu festiwalowego nowych twórców i nowe trendy w kinie, jednocześnie tworząc sieć towarzyszących wydarzeń artystycznych w całym Wrocławiu. W programie festiwalu znaleźć można również kluczowe wydarzenia branżowe, w tym Polish Days i Studio Nowe Horyzonty.

Polish Days to jedno z kluczowych wydarzeń branżowych na polskim rynku, skierowane na rozwój międzynarodowego rynku dla polskich filmów oraz budowanie trwałych relacji pomiędzy przedstawicielami branży filmowej z całego świata. W trzydniowej sesji Polish Days uczestniczą selekcjonerzy festiwali, agenci sprzedaży, producenci filmowi, przedstawiciele funduszy oraz dystrybutorzy z całego świata, oglądając najnowsze polskie filmy na zamkniętych pokazach. W ramach Polish Days pokazywane są filmy ukończone, organizowane są też pitchingi filmów, będących obecnie w realizacji, a także projektów na etapie developmentu. Po projekcjach organizowane są spotkania indywidualne. Czwarta edycja Polish Days odbędzie się w dniach 27-29 lipca 2016 r. we Wrocławiu. Nabór wniosków trwa do 27 maja 2016 r poprzez system internetowy dostępny na stronie www.nowehoryzonty.pl.

Informacja prasowa

17.03.2016