Nowości 14. Millennium Docs Against Gravity

15 marca w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa współfinansowanego przez PISF 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, a także w Gdyni (17-26.06), Bydgoszczy (16-21.05) i po raz pierwszy w Lublinie (11-21.05). W programie festiwalu nie zabraknie najnowszych filmów dokumentalnych, interesujących spotkań oraz debat.

W konferencji prasowej udział wzięli: dyrektor festiwalu Artur Liebhart, koordynatorka Akademii Dokumentalnej Diana Gaik, Iwona Jarzębska, Dyrektor ds. Public Relations Banku Millennium, koordynator lekcji mistrzowskich (masterclass) Tomasz Kolankiewicz i Karol Piekarczyk (Against Gravity, wydarzenia specjalne w programie festiwalu).

14 filmów w Konkursie Głównym

Widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity zobaczą ponad 100 filmów. O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 14 filmów, które oceniać będzie jury w składzie: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska.

W Konkursie Głównym znajdą się m.in. następujące tytuły:

  • „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”) Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA
  • Najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz” („Austerlitz”), ukazujący turystów odwiedzających muzea w byłych obozach zagłady
  • Ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu” („Untitled”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger)
  • Najnowszy film Ulricha Seidla – kontrowersyjne „Safari” („Safari”), w którym reżyser portretuje austriackich myśliwych
  • „Zero Days”, w którym zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa fenomen Stuxnet –wirusa komputerowego odkrytego przez międzynarodowych ekspertów IT w 2010 roku
  • Film „Beuys” Andresa Veiela, przedstawiający sylwetkę Josepha Beuysa, niemieckiego twórcy, teoretyka, którego koncepcje określiły kształt dzisiejszego myślenia o sztuce współczesnej (obraz był m.in. prezentowany na tegorocznym Berlinale )
  • „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendriksa – według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”
  • „Dobry listonosz” („The Good Postman”), w którym Tonislaw Hristow zastanawia się, co to znaczy być Europejczykiem w dobie zmieniających się systemów politycznych i wzmożonych ruchów migracyjnych
  • Nagrodzone na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszyny” („Machines”), w których Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach
  • „Last Men in Aleppo” Ferasa Fayyada i Søren Steen Jespersen (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017) – obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.

Dzięki wsparciu lokalnych władz, także wrocławska, gdyńska, lubelska i bydgoska edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival mają swoje konkursy w ramach festiwalu. Nagrodami są: Grand Prix Dolnego Śląska podczas edycji wrocławskiej (jury w składzie: Agnieszka Wolny-Hamkało, Robert Gonera, Konrad Imiela) oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni (członkowie jury: Katarzyna Figura, Mikołaj Trzaska i Mirosław Przylipiak).

Polskie tytuły w programie 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Podczas konferencji prasowej podano pierwsze polskie tytuły, których premiera odbędzie się w maju w Warszawie w ramach festiwalu. O nagrodę Green Warsaw Award w konkursie kina poruszającego tematy związane z ekologią powalczy film „Punkt krytyczny” w reżyserii Łukasza Bluszcza, którego realizację wsparł National Geographic oraz WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody). Film opowiada o zanieczyszczeniach powietrza w polskich miastach, a narratorem jest aktor Marcin Dorociński. Swoją światową premierę na festiwalu będzie miał również film „Happy Olo” o polskim podróżniku Aleksandrze Dobie autorstwa Pawła Bogocza z muzyką grupy Pogodno. Ponadto w różnych festiwalowych sekcjach znajdą się następujące polskie produkcje: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Fugazi” Leszka Gnoińskiego, „Ucho wewnętrzne” Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały, „Spółdzielnia Dom” Piotra Szczepańskiego oraz „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” Adama Sikory.

Nowości oraz debaty

W nowych festiwalowych sekcjach pojawi się kino opowiadające w szeroki sposób o Chinach (sekcja Chiński sen). Kolejną nowością będzie sekcja poświęcona filmom o tańcu – Doc Dance. Nowością na tegorocznej edycji festiwalu będzie także kino VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). Po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Czytelników magazynu „Co jest grane 24”, którą wybiorą mieszkańcy 5 polskich miast drogą internetową. Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska i Fundacją Panoptykon) i partnerami medialnymi, jak TVP Kultura, „Zwierciadłem”, VICE.

Wykłady mistrzowskie poprowadzą Bady Minck i Heleny Třeštíkova

14. Millennium Docs Against Gravity będzie okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi dwóch wyjątkowych i docenionych twórczyń. Odbędą się lekcje mistrzowskie i retrospektywy Bady Minck, autorki filmów eksperymentalnych oraz czeskiej reżyserki Heleny Třeštíkovej.  Widzowie zobaczą najnowszy film Třeštíkovej: „Historia małżeńska” oraz jej poprzednie dzieła: „Prywatny wszechświat” i „Mallory”. Na festiwalu zostanie także szerzej zaprezentowana twórczość włoskiego twórcy Yuriego Ancaraniego.

Akademia Dokumentalna

Jak co roku bogatą ofertę skierowaną do różnorodnych grup widzów proponuje Akademia Dokumentalna — program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. W ramach festiwalu odbędą się specjalne pokazy dla rodziców z niemowlętami, pokazy sekcji OKI DOKI (filmy dokumentalne dla dzieci) oraz warsztaty i spotkania międzypokoleniowe.

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 11–21 maja, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 16–21 maja.

Więcej informacji: www.docsag.pl/pl/.

16.03.2017