Nowości programowe Off Plus Camera

„Geek Cinema”, Nowe Kino Izraelskie i Nowe Kino Brytyjskie to nowości programowe tegorocznej edycji festiwalu Off Plus Camera. W programie nie zabraknie również stałych sekcji.

Geek Cinema

to sekcja poświęcona nowemu fenomenowi kulturowemu, postaci tytułowego geeka i jego filmowym reprezentantom. „Geek” to termin, który łączy cechy właściwe ludziom określanym jako frajer, kujon i przegrany. W ciągu ostatnich kilku lat kino szczególnie upodobało sobie postacie geeków, głównie ze względu na ich odmienność od ogólnie przyjętych, zwłaszcza hollywoodzkich wzorców pięknych i odnoszących sukcesy bohaterów. „Geek” oznacza więc celebrację inności i odstawania od ogólnie przyjętych reguł społecznych, które nakazują m.in. znaleźć wyidealizowaną miłość życia, spełnić się zawodowo i postępować zgodnie z oczekiwaniami konsumpcyjnego społeczeństwa. Sekcja będzie próbą naświetlenia tej postaci z wielu perspektyw i postawienia szeregu pytań dotyczących jej znaczeń i funkcji we współczesnej kulturze.

Nowe Kino Izraelskie

Kinematografia izraelska uznawana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej dynamicznych ostatnich lat. Wyjątkowa historia Izraela, łącząca w sobie wielowiekową tradycję żydowską z powojenną restauracją państwowości, wciąż inspiruje filmowców. Często podejmują oni tematy związane z gwałtownymi przemianami Izraela oraz ścierającymi się w jego obrębie tradycjami i dążeniami modernizującymi kraj. Organizatorzy pokażą zestaw najciekawszych izraelskich filmów, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat.

Nowe Kino Brytyjskie

Sekcja składająca się z dwóch części. W ramach pierwszej, przygotowanej we współpracy z New British Cinema Quarterly znajdą się najnowsze pełnometrażowe fabuły brytyjskiego kina niezależnego, docenione zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Druga część to dokumenty o sztuce BBC Arena, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Ich bohaterami są nietuzinkowe postacie i miejsca, m.in. Salvador Dali, Mona Lisa, nowojorski hotel Chelsea, Dire Straits, bracia Everly, Orson Welles, Buddy Hollyczy Bob Marley.

Stałe sekcje Festiwalu

W programie 5. edycji festiwalu Off Plus Camera znajdą się także stałe sekcje: Odkrycia, „From the Gut – Amerykańscy Niezależni”, Nadrabianie Zaległości i Konfrontacje oraz dwie sekcje konkursowe. W konkursie głównym, „Wytyczanie Drogi”, pokazanych zostanie 12 produkcji z całego świata, które walczyć będą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Konkurs Polskich Filmów Fabularnych obejmie 10 pełnometrażowych fabuł, wyprodukowanych w latach 2011 i 2012, które rywalizować będą o nagrodę „Polski Noble Filmowy” w wysokości 100 tysięcy złotych. W obydwu konkursach filmy oceniane będą przez międzynarodowe jury.

 

Wszystkie szczegóły na stronie: www.offpluscamera.com.

 

Na podstawie informacji prasowej

20.02.2012